מיקור חוץ באוקראינה: המדריך המלא והמעודכן [2024]

בהמשך למאמר שצבר עניין רב בקרב הקוראים בנושא של בניית אתרים באוקראינה, במאמר דיברתי על בניית אתרי וורדפרס או על כל פלטפורמה אחרת לחברות ישראליות שרוצות לחסוך כסף בפיתוח. כמו כן, ניתחתי כמה באמת עולה לבנות אתר באוקראינה בהשוואה לישראל ומה הגורמים השונים המשפיעים על המחירים.

לכן במאמר זה רציתי להתייחס יותר לעומק על הדרך הטובה ביותר שבה אפשר להקים צוותים שלמים באוקראינה או לנהל מתכנתים בשלט רחוק בעזרת מיקור חוץ (Outsourcing).

מיקור חוץ באוקראינה

מיקור חוץ באוקראינה: אז למי זה מתאים?

קהל יעד עיקרי זה חברות קטנות או גדולות שרוצות לחסוך בהוצאות כספיות אשר קשורות בהחזקת וניהול צוותי מתכנתים ומעצבים מבלי לגרוע מאיכות המוצר המוגמר.

מיקור חוץ באוקראינה

בשביל ההתחלה נתייחס קצת לסטטיסטיקה ומספרים יבשים:

אוקראינה נחשבת לאחת מהמדינות המפותחות ביותר בתחום פיתוח תוכנה במיקור חוץ ויש לזה כמה סיבות טובות:

 • מבחר גדול של חברות: על פי הסטטיסטיקה האחרונה שנערכה בשנת 2018, עלה שיש במדינה יותר מ- 1,000 חברות IT אשר מעסיקות קרוב ל 116,000 מפתחי תוכנה מוסמכים, ומספר זה צפוי להיות מוכפל עד שנת 2025. זאת, בשל העובדה כי כל שנה מתווספים יותר מ- 15,000 מומחי IT לשוק העבודה באוקראינה.
  תחום ה IT הוא אחד התחומים הכי נחשקים ונלמדים על ידי צעירים או מבוגרים במדינה וזאת מהסיבה כי השכר הוא גבוה פי כמה מהשכר הממוצע במשק אפילו בהשוואה למקצועות נחשקים אחרים כגון רפואה ועריכת דין.
 • לעבוד עם הטובים ביותר: בשנת 2017 אוקראינה זכתה לשאת את התואר "מדינת ה-Outsource של השנה" על ידי האגודה העולמית ל-OutSourcing (GSA).
  ניתן לראות שיותר ויותר חברות גדולות מעבירות חלק מפעילותם או את רוב הפעילות בתחום הפיתוח לאוקראינה מידי שנה.
 • אוקראינה אחת מבין המדינות הכי מדורגות בתחום ה IT: לפי נתוני Skill Value, אוקראינה מדורגת בין 8 המדינות הטובות ביותר בעולם בתחום ועם המתכנתים הטובים ביותר וזאת בהשוואה להודו שממוקמת במקום 34. מתכנתים אוקראיניים נחשבים אף הם בין הטובים בעולם עם הציון 91.26% .
 • חיסכון עצום בהוצאות החברה: אוקראינה מציעה מחירים נמוכים יותר מאשר שכנותיה לגבול פולין,רומניה ורוסיה. השכר הממוצע נע בין $2,500 ל $4,000 בחודש, תעריף ממוצע לשעה עבור מפתח תוכנה נע בין $20 ל-$50.
 • מהנדסים אוקראינים מוכשרים מאוד ואיכותם לא יורד מזו שבמערב אירופה, צפון אמריקה ואף בישראל. לצורך הדגמה במדינות האלו מפתח תוכנה עם מיומנות דומות יכול לעלות בערך $100 לשעה. כמו כן, עלויות נוספות הכרוכות בהחזקת צוותים ואף הן זולות יותר כגון מיסים, שכירות משרדים ורואי חשבון.
 • תקשורת נוחה: לפי מחקר שנערך על ידי אתר DOU (הפורטל הגדול ביותר עבור מפתחי תוכנה באוקראינה) עולה כי כ-80% מהמתכנתים באוקראינה דוברים את השפה האנגלית מעל הממוצע.
  כאן חשוב לציין שאם יש לכם מנהל פרויקטים או אתם בעצמכם בעלי שליטה בשפה הרוסית או אוקראינית תוכלו לחסוך אף יותר היות ומתכנת או המעצב שאינו דובר אנגלית השכר שלו יהיה נמוך יותר ממתכנת או מעצב שיודע את השפה האנגלית.
  ההבדלים יכולים להגיע עד כ 25% וזאת היות ומתכנת שלא דובר אנגלית בעל פחות אפשריות העסקה מאשר מתכנת עם אנגלית.
 • אזור גיאוגרפי נוח: אוקראינה וישראל נמצאות באותו אזור זמן ולכן אין הבדלי שעות. כמו כן, קיימות טיסות ישירות בין המדינות פחות מ4 שעות טיסה.
 • מנטליות: מי לא מכיר את המנטליות בקרב האוכלוסייה של ברית המועצות לשעבר – אוכלוסייה זו מתאפיינת בשאיפה אין סופית לפרפקציוניזם, נאמנות למקום עבודה, מוטיבציה וחריצות.
  אוכלוסיה זו מאוד טובה במקצועות הטכניים כגון מתמטיקה, פיזיקה וכמובן מקצועות טכנולוגיים. הרוב הגדול של המתכנתים אינם מסתכלים על עניין המשכורת כפקטור מכריעה בחיפוש עבודה אלא מקום עבודה שיאפשר הזדמנויות התפתחות ולמידה בתחום. מתכנת אוקראיני ממוצע לא ילך לישון עד שלא יגמור לעבוד על משימה שנתקע בה.
  מתכנתים או מעצבים אוקראינים לא מתפשרים על מוצר מוגמר שהוא ברמה של "בסדר" אם זה לא 100% מושלם אז זה לא מוכן.

טכנולוגיות נפוצות במדינה

על פי סקר שנערך על ידי DOU, שפות התכנות הפופולריות ביותר במדינה נכון לפברואר 2017 הן:

 • Java
 • JavaScript
 • C#
 • PHP
 • Python

להלן חלק מחברות שהיום כבר הקימו משרדים מקומיים באוקראינה:

 • חברת מיקרוסופט
 • גוגל
 • נוקיה
 • מרצדס בנץ
 • אאודי
 • אדידס
 • סמסונג
 • סיטי בנק
 • ספורה
 • סנאפצ'ט
 • מקדונלדס
 • ועוד חברות רבות

ערים כדאיות באוקראינה להקמת משרדים

בין הערים הכי כדאיות ונחשקות להקמת משרדים נמצאות קייב, חרקוב ולבוב, הכדאיות נמדדת בכוח עבודה פנוי שקיים באותה עיר.

בקייב קיים המספר הגדול ביותר של מפתחים: 38%, ואחריו 17.2% בחרקוב ו 13.0% בלבוב. כמו כן, קיימות  עוד ערים צוברות תאוצה בשנים האחרונות כמו ויניציה ז'יטומיר.

הקמת צוות חדש או השכרת צוות קיים – Outstaffing vs team building

קיימות שיטות רבות של It offshore באוקראינה.

כעת אתייחס רק ל-2 שיטות. כמובן שקיימות עוד שיטות אחרות אולם בחרתי להתייחס רק לעיקריות.

השכרת מתכנתים – Outstaffing

השיטה הנוחה ביותר זה לעבוד מול חברות המתמחות בהקמת צוותים יעודים כגון חברת ANVI.

שיטת עבודה מקובלת באפשרות זו:

אשמח לבדוק את האתר שלך בחינם!

על מנת לראות את הפוטנציאל האורגני ותוך כמה זמן נכפיל לך את ההכנסות

ניתן לחייג למספר 052-9095200 או למלא את הטופס:

 • אתם מגדירים מראש את כל דרישות הסטאק טכנולוגיות או דרישות טכניות של פרויקט ספציפי.
 • חברת ה- It בודקת ״מלאי״ בוני אתרים / מתכנתים / מעצבים / אנשי פיתוח אפליקציות / אנשי מכירות הקיים אצלה. במידה וקיימים אצלה אותם אנשי צוות שעונים על דרישותיכם המקצועיות, החברה תספק לכם את קורות החיים של אותם העובדים שמהן תוכלו לבחור לבד את המתאימים לכם ביותר.
  במקרה ולחברה לא קיימים עובדים שעונים על דרישותיכם היא תפעיל צוות גיוס עובדים ותחפש עבורכם את אנשי הצוות (במידה ומדובר על טכנולוגיות מיוחדות או דרישות ספציפיות חברות יכולות לדרוש תשלום נוסף עבור איתור אותם העובדים).
 • העובדים הרלוונטים יעבדו במשרדי אותה החברה ויחלקו מקום עבודה עם מגוון רחב של עובדים.
 • חברות אלו בדרך כלל מספקות את כוח האדם והן ידאגו לכל התנאים הסוציאליים של אותו העובד.
  ניהול הפרוייקט והעובד יעשה על ידי מזמין השירות (כמובן שניתן גם לשכור את שירותי מנהל פרויקטים ישיר מאותה החברה שיקשר בניכם לבין העובד ידאג לכל שלבי הפרויקט).
 • לרוב מדובר על תשלום בפיקס פרייס (מחיר אחיד לכל) – המחיר יכלול הוצאות משרד, מיסים, ניהול ותנאי עבודה.

יתרונות של Outstaffing

 1. לרוב מדובר בעובדים אשר נבדקו על ידי אותה חברה וכבר הבטיחו את מקומם בצוות הקבוע של החברה, ואף אם יידרש גיוס של עובד נוסף, אותו עובד יעבור את כלל מבחני הכניסה הרלוונטים.
 2. פחות כאבי ראש פיננסים ולוגיסטיים – כשאתם משלמים פיקס פרייס על עובד אין פה הפתעות. אין צורך ברואה חשבון או בגוף ניהול פיננסי כזה או אחר באוקראינה או בישראל.
 3. העובדים אותו החברות עוברים הכשרה ונמצאים בלמידה והתפתחות מתמדת בתחום הטכנולוגי.

חסרונות של Outstaffing

 1. מחיר – לרוב המחיר יהיה יותר גבוה מהשכרת עובד בשיטת הפרילנס מכיוון שהמחיר יכלול הוצאות מעבר לשכר בסיסי של מתכנת ומעצב.
 2. הצוות או העובד לא שייך לכם בפועל (אלא אם כן סיכמת על תנאים מסוימים אחרים שכן), החברה רשאית להחליף עובדים במידת הצורך ולפי שיקולים אישיים (שוב אלא אם כן סוכם אחרת).
 3. המוני – לפעמים לעבוד במקום עבודה של המון צוותים כאלו ואחרים זה חיסרון: יותר הסחות דעת, פחות מוטיבציה משותפת על רעיון אחד, פחות שיוך לפרויקט.

הקמת צוות משלכם – Team Building

כאן יש 2 אפשרויות שבהן ניתן להקים צוותים באופן אישי:

א. רכישת חברה קיימת:

ניתן למצוא מגוון של חברות שלמות ועובדות שעומדות למכירה בשוק במחירים שווים. כמובן שאפשרות זו דורשת מכם לטוס לאוקראינה באופן אישי.

ב. פותחים חברה חדשה מ-0 לבד:

אפשרות זו דורשת הקרבת זמן רב יותר וכמובן הגעה אישית לאוקראינה.

החיסרון הגדול כאן זו התנהלות מול רשויות מקומיות ומשרדי הממשלה, במצב זה תצטרכו עזרה ממישהו שדובר את השפה המקומית ומכיר את כל החוקים או ניתן להיעזר בחברות אשר מתמחות בתחום זה.

לאחר פתיחת חברה ניתן להשכיר חברה מקומית שתנהל עבורך את הצוות ואת המשרד.

איך זה עובד מול חברה:

אתם מגיעים לאותה חברה עם תכנון של כל המערך הטכנולוגי הדרוש לכם והיא דואגת לבצע את הדברים הבאים עבורכם:

 • מציאת עובדים מתאימים
 • מתן ייעוץ משפטי ועזרה בחתימה על חוזים מול רשויות והעובדים.
 • תכנון תנאי עבודה
 • העסקת רואה חשבון או יועץ פיננסי לעסק
 • השכרת משרדים
 • ושאר הדברים הדרושים לכם

אתם מקבלים משרד עובד אשר תואם לדרישות שלכם ואז:

 • התשלום יבוצע ישירות על ידכם על כל שירות בנפרד
 • הצוות המוקם, המשרדים וחברה בבעלותם הבלעדית.

יתרונות:

 1. מדובר על חיסכון כספי ,במקרים רבים אנחנו נשלם הרבה פחות מאשר תשלום פיקסס עבור השכרת צוות קיים.
 2. הצוות שייך לכם, החברת ניהול לא רשאית להחליף ללא אישורכם מתכנתים או לקחת אותם לפרויקט כלכלי יותר. יש פה אלמנט של ביטחון.
 3. העובדים לא מתערבבים עם פרויקטים אחרים, יש מוטיבציה צוותית. הם עובדים עבורכם ולא עבור חברת הניהול, אין הסחות דעת מיותרות.

 חסרונות:

 1. מדובר על יותר זמן עבודה שלכם. זה דורש יותר ניהול ברמה הלוגיסטית והפיננסית – תשלום מיסים, התנהלות מול רואה חשבון, שליחת כספים לחו"ל.
 2. לא לשכוח שבאפשרות זו מדובר על הקמת חברה וכל הניהול הוא עליכם.

למה בעצם כן מומלץ לבחור בשיטה הראשונה?

1. הסיבה העיקרית לכך היא כסף.

כן, זה נשמע מאוד מפתה לעשות את זה לבד ולחסוך אלפי דולרים שהולכים לתשלום עבור שירותים של חברת ניהול.

אבל המציאות היא לא כזאת פשוטה. אם אתם לא גרים באוקראינה או אין לכם מכר אישי אשר מכיר את כל החוקים הניואנסים כאלו ואחרים כנראה שתשרפו המון כסף וזמן יקר.

לשם הדוגמה:

בעת הקמת חברה רשומה באוקראינה המס המצטבר על העובדים ועל הכספים שתעבירו יכול להגיע עד כ-40 אחוז!  טיפ קטן – את המס זה אפשר להפחית ל5% בקלות על ידי שימוש בחברות קטנות (מקביל לעוסק פטור בארץ).

ניתן להוזיל עלויות גם על ידי שיטה של פתיחת עוסק פטור לעובדים שלכם, מדובר פה על חסכון של 35% בכל חודש! במצטבר זה יכול להגיע לאלפי ועד מאות אלפי דולרים כל שנה.

עוסק פטור באוקראינה יכול להגיע למחזורים של מאה אלף דולר בשנה.

כמו כן אפשר כמובן לחסוך בעוד הרבה מאוד הוצאות כמו למשל השכרת משרדים. כמובן שגם כאן דרושה עזרה מבן אדם מקומי על מנת להוזיל בעלויות. בעיה נוספת שהרבה נתקלים בה זו השפה, היות וכל המסמכים והחוזים שאתם חותמים הינם רק בשפה האוקראינית בלבד.

2. חסרון משמעותי נוסף הוא חוסר בקרה:

כולם יודעים שעובד עובד הרבה יותר פרודוקטיבי כשמנהל נמצא לידו.

את העובדה הזאת אי אפשר לשנות לעולם, כל עובד בכל תחום שהוא מרגיש מחויבות הרבה יותר גדולה שהמנהל שלו נמצא במשרדים ויש מי שעוקב אחר העבודה שלו.

ניהול על שלט רחוק לא יחליף מנהל פיזי, העובדים לא יעבדו בתפוקה של 100% אלא על 60-70-80 במקרה הטוב ביותר.

3. עובדים ברמה מקצועיות נמוכה יותר:

אנחנו לבד לא נוכל לגייס את העובדים המתאימים ביותר ואת הטובים ביותר, כי לעבודה יש ציידי הראשים שיודעים לבחור בפינצטה את הטובים ביותר, כאלו עובדים שלא נמצאים באתרי דרושים או במאגרים האינטרנטים.

4. מן הכלל אל הפרט

עולה כי כל אלו הופכים את אוקראינה למקום אטרקטיבי להקים צוות פיתוח תוכנה בשיטת offshore.

מעבר לכל הסיבות שציינתי כמובן שקיימות עוד שיטות ודרכים אחרות לבצע.

 • הכותב סלבה מלנדוביץ' הוא בעלים של חברה המתמחה בהקמה והשכרת צוותיים ייעודיים באוקראינה עבור חברות קטנות וגדולות. למידע נוסף.
אהבת? גם ברשימת תפוצה שלי אני מפנק :-) ועל הדרך נותן מתנה >>
הרשמה לרשימת תפוצה
יש מצב שגם אלו יעניינו אותך...
Call Now Button חייגו עכשיו