052-9095200

קידום אתרים לעורכי דין – כך תעשו זאת כמו ווינרים

בניגוד למקצועות אחרים, עורכי דין הם מוגבלים יחסית בצורות שבהן הם יכולים לפרסם את עצמם.

לעומת זאת, באינטרנט יש יחסית פחות מגבלות על הפרסום, ולכן השאלה אם משרד מסוים של עורכי דין יכול להגיע למקום גבוה בגוגל או לזכות לחשיפה בדרכים אחרות יכולה להיות קריטית בעבורו. קידום עורכי דין באינטרנט יכול להביא לתוצאות מדהימות ולהגדיל פעילות עסקית של משרדים במאות ואלפי אחוזים (מנסיון כמובן).

קידום עורכי דין באינטרנט

במאמר הבא אני מדבר שיווק עורכי דין ובדגש על קידום אורגני של עורכי דין.

קידום אורגני זה תחום ההתמחות שלי אבל לפי שנמשיך בחפירה, נעבור קצת על אפשרויות הפרסום שיש היום לעורכי דין באינטרנט:

 • פרסום בגוגלהפרסום בגוגל אדוורדס (קידום ממומן) הופך להיות יקר מדי שנה.
  היום בשביל לפרסם בגוגל בתחומים תחרותיים צריך לשדוד בנק או למכור כליה, וזה לא תמיד משתלם. מחירי הקליקים בשמיים ואם לא יודעים לנהל את זה, לסנן ביטויים רחבים מדי ולחסום קליקים של מתחרים – אתם בבעיה. לא רוצה להשמע גורף מדי כן? ברור שזה עובד במקרים מסוימים, אבל צריך להיות ממש עם אצבע על הדופק ולא לתת לגוגל לשתות לכם את התקציב על אוטומט. במידה וזה מעניין אותך, כתבתי בהרחבה השוואה מקיפה בין קידום אורגני וקידום ממומן. מידע נוסף על מחירי פרסום בגוגל.
 • פרסום באינדקסים של עורכי דין – יש כמה כאלו, אתרים גדולים וסמכותיים מאד בעיני גוגל. הבעיה שהעוגה מתחלקת עם המון עורכי דין אחרים כך שכל אחד מקבל פירורים. מדברים ששמעתי מלקוחות, זוהי שיטה שיכולה לעבוד סבבה או לא לעבוד בכלל.
 • פרסום בפייסבוק – הפלטפורמת פרסום של פייסבוק מציעה היום מלא שיטות לפרסום – קמפיין לידים, קמפיין הפניית תנועה לאתר או לדף נחיתה, רימרקטינג, קרוסלות, עניינים, וגם הדבר החם הבא: צ'אטבוטים. לא בטוח שהכל רלוונטי לעורכי דין אבל מדובר בהחלט באופציה נחמדה שיכולה להיות גם יעילה מאד בתחומים מסוימים. מידע נוסף על מחירי פרסום בפייסבוק.
 • שיווק באווטבריין / טאבולה ושות' – בד"כ זה לא ערוץ שעומד בפני עצמו – אלא בהשלמה עם דברים אחרים. למשל קמפיין אאוטבריין בשילוב רימרקטינג עם פייסבוק או גוגל. מצוין לחשיפה רחבה ולאחר מכן צמצום קהל היעד בעזרת רימקטינג וטפסי השארת פרטים.
 • קידום אורגני – או SEO, מהנסיון שלי לפחות, זה הטראפיק הכי איכותי שיש היום באינטרנט. זאת, מהסיבה הפשוטה שאנשים יותר סומכים על התוצאות האורגניות (הטבעיות) במנוע החיפוש, ולא הפרסומות שמופיעות מעליהן ו/או מתחתיהן. לא משנה באיזה פרופיל אני מסתכל, תמיד בתנועה האורגנית יש המדדים הטובים ביותר מבחינת המרות, זמני שהייה, וכו'. החסרון העיקרי של הערוץ הזה הוא משך הזמן שזה לוקח, אבל באתרים שבכל מקרה צריכים להשקיע בתכנים – זה הערוץ הטבעי לבחור בו (אפשר כמובן לשלב עם ערוצים אחרים).

בקטע של וידאו? סבבה 🙂 בסרטון הבא אני מדבר על קידום עורכי דין באינטרנט:

קידום אתרים לעורכי דין (SEO)

קידום משרד עורכי דין באמצעות קידום אתרים אורגני זה תחום מבוקש מאד.

זה לא סוד שבישראל יש מספר גבוה במיוחד של עורכי דין ביחס לאוכלוסייה, אולי מהגבוהים בעולם. לאן שלא תזרקו אבן תגיעו לאיזה עורך דין.

לכן יצא שכמעט בכל התחומים המשפטיים התחרות בגוגל גבוהה מאד. יש לכך כמה בולטים במיוחד עם תחרות פסיכית כמו רשלנות רפואית, תחום הפלילים, גירושין ועוד. לי באופן אישי יצא לקדם לפחות 50 עורכי דין מאז שאני בתחום.

שיווק עורכי דין באינטרנט ואתיקה מקצועית

כשמדברים על קידום אתרי עורכי דין, נושא האתיקה המקצועית של עורכי הדין לא ממש משפיע לרעה בנושא הקידום האורגני, אבל כל מי שרוצה להתקדם משמעותית בתחום ולקבל לידים מהאינטרנט צריך להכיר בתחרות הגבוהה ולהצטייד בלא מעט סבלנות כדי להחזיר את ההשקעה.

עם זאת, בתחומים רבים של עריכת דין הסכומים יכולים להיות מאד מתגמלים, כך שההוצאה הכספית על הקידום יכולה להיראות שולית לעומת פוטנצאיל ההכנסה, לאחר פרק זמן מסוים.

כמה דגשים עבור קידום אתרים של עורכי דין בגוגל:

לפני הכל חשוב להכיר את הנושא של YMYL – כי זה מאד רלוונטי לקידום עורכי דין.

מה זה בדיוק אומר? צפו בסרטון הבא:

כתיבת תכנים לעורכי דין

בכל הנוגע אל קידום עורכי דין, תוכן הוא קריטי.

אשמח לבדוק את האתר שלך בחינם!

על מנת לראות את הפוטנציאל האורגני ותוך כמה זמן נכפיל לך את ההכנסות

ניתן לחייג למספר 052-9095200 או למלא את הטופס:

בלא מעט אתרים היום עדיין יש שליטה של "מאמרי קידום", מאמרים שנכתבו על ידי כותבי תוכן שאין להם בהכרח ידע מקצועי בנושא שהם כותבים עליו ולפעמיים מי שהאתר שייך לו כלל לא יודע שהם כותבים עבורו.

עבור חנויות שמוכרות מוצרים מסוימים או בעלי מקצוע זה פחות משמעותי ואפשר הרבה פעמיים להסתדר גם עם מאמרי קידום, אבל בכל מה שנוגע לעורכי דין, המאמרים חייבים להיות מדויקים ולמסור מידע קונקרטי.

המטרה היא פחות שהגולשים ישתמשו במידע הזה בשביל לקבל עזרה מכיוון שהוא בכל מקרה לא מהווה תחליף לייעוץ משפטי פרטני, אלא להציג את עורך הדין כמקצועי ולשפר את המוניטין שלו. ככל שהתוכן איכותי יותר, הגולש ירגיש יותר בטוח ושאם הוא יפנה לעו"ד הספציפי הזה הוא יהיה בידיים טובות – בדיוק כפי שאנשים פונים אליי לאחר שקראו כמה מאמרים בבלוג שלי.

בשביל להגיע לרמה כזו של מאמרים יש כמה אפשרויות:

 1. המצב האידיאלי הוא שהעורך דין בעצמו או אחד השותפים במשרד יכתבו את התכנים לאתר. בהרבה מקרים זה לא קורה כי עורכי דין הם אנשים עסוקים, לרובם אין זמן לכתוב או שהם פחות אוהבים את זה. לגיטימי.
  אגב, מהנסיון שלי, זאת לא תמיד האופציה הכי טובה כי…תתפלאו, יש עורכי דין שממש לא יודעים לכתוב.
 2. האלטרנטיבה הבאה הכי טובה היא שהעורך דין או מישהו מטעמו שיש לו מספיק ידע מקצועי בתחום יספק את ראשי הפרקים ומי שיכתוב את המאמר יהיה סטודנט למשפטים או סטז'ר שיודע לקרוא את החוקים ולא רק לחפש מידע באינטרנט (שיכול להיות לא מדויק או פשוט לא מעודכן).
 3. האלטרנטיבה השלישית היא לעבוד עם כותבי תוכן מאד מוכשרים, שיודעים לחקור ולכתוב על כל תחום – להעביר את התוכן לעורך דין או מישהו מטעמו על מנת שיתנו בו כמה ליטושים ויאללה לפרסם.

לתוכן מקורי ומושקע, שגם מי שלא מגיע מהעולם המשפטי קל להבין אותו, יש גם פוטנציאל טוב להביא הרבה תנועה מביטויי זנב ארוך, במיוחד כשגוגל בעצמה אומרת שיש חלק עצום של שאילתות שהגולשים לא חיפשו קודם לכן (כלומר, הן לא יופיעו בכלים למציאת מילות מפתח).

על מנת להגביר את החשיפה לתוכן, אפשר כמובן להשתמש ברשתות חברתיות, אבל אסור לשכוח שיש גם פלטפורמות שמיועדות במיוחד להגברת החשיפה כגון אאוטבריין. גם פה צריך להקפיד על כותרת ותיאור כמה שיותר מקצועיים על מנת לבלוט מעל לתכנים שלצדכם.

לצטט או לא לצטט?

אפשר ואפילו מומלץ להשתמש בציטוטים מהחוק או פסקי דין, אבל חשוב לעשות זאת בקונטקסט המתאים ולא פשוט למלא עמודים. אם לא יהיה קונטקסט מתאים, הגולש לא תמיד יבין את השפה המשפטית המפולפלת וגם גוגל לא ידרג את העמוד גבוה (סביר להניח שיהיו הרבה אתרים אחרים או קבצי PDF שאפשר אינדוקס ושבהם יהיה כמעט את אותו הטקסט). עוד על הבעיות עם תוכן משוכפל.

אם היה לי שקל על כל פעם שעורך דין אמר לי "אה, אין בעיה..יש לי ים מאמרים באתר תקדין, בוא נעלה אותם באתר"…

למידע נוסף על הסוגיה: איך לקדם לקוח שלא כותב תכנים.

קישורים לאתרים של עורכי דין

יש כזה דבר קידום אתרים לעורכי דין בלי קישורים? לא ממש אפשרי. עורכי דין אלו מהתחומים התחרותיים ביותר שיש, וקידום אורגני ללא קישורים הוא לא בר ביצוע.

עבור קידום עורכי דין – תוכן כאמור זה קריטי.

אבל! כדאי לזכור – תוכן איכותי יכול לקדם אתר עד רמה מסוימת.

די מהר תגיעו לתקרת זכוכית שלא ניתן לעבור אותה ללא "עזרה מבחוץ" – קישורים. וזה נכון לכל תחום עם תחרות גבוהה בגוגל.

גוגל מוכיחים את זה שוב ושוב (ושוב, אמרתי?).

יודעים מה, תוכן ממש איכותי ומעניין יכול אפילו להביא קישורים באופן טבעי, אבל בזירות תחרותיות זה כמעט אף פעם לא מספיק וצריך לעבוד "קצת" בשביל ליצור אותם.

פרסום תכנים עם קישורים יכולה להיות מטלה מאתגרת מכיוון שמצד אחד אנחנו רוצים שהאתר שנקבל ממנו קישור יהיה רלוונטי, אבל לרוב המתחרים הישירים שלנו לא תהיה סיבה לקשר אלינו. לכן, עדיף לחפש אתר של קולגה שמתמחה בתחום קרוב או פשוט פועל באזור גיאוגרפי מצומצם (רלוונטי בעיקר למשרדים קטנים).

בפורטלים משפטיים יש אפשרות נוספת והיא להפוך למשתתף פעיל בפורומים או אפילו לנהל פורום משפטי בנושא ספציפי. אמנם הקישורים מגיעים לרוב מהחתימה ולכן אין להם ערך מאוד גבוה מבחינת SEO נטו, אבל התרומה לחשיפה, מוניטין והתנועה לאתר יכולה להיות לא מבוטלת.

כמובן שגם שיטות מסורתיות "של פעם" כמו שימוש באתרי תמיכה עדיין עובדות מצוין אם יודעים לעשות את זה נכון.

עורך דין שמנסה לקדם את עצמו יגלה מאד מהר שכל ההתעסקות עם הקישורים היא מתישה ומאד קשה לעשות אותה ללא עזרה מקצועית.

קידום אתרים של עורכי דין: התאמה טכנית של האתר

אתרים של עורכי דין נחשבים לפעמים לאתרים שהסטנדרטיים העיצוביים שלהם יותר שמרניים מאלו של אתרים אחרים, ובמידה רבה יש לכך הצדקה: גולש שמחפש עורך דין בדרך כלל יסתכל פחות על העיצוב של האתר (כל עוד קל לקרוא אותו), אלא על התוכן שלו. יש גם אתרים שנראים כמו תחת אבל זה סיפור אחר, אני מדבר על הרוב.

מצד שני, זה לא אומר שאפשר לוותר על אופטימיזציה טכנית של האתר מבחינת מהירות או התאמה למובייל. דווקא בגלל שמדובר באתרים פשוטים יחסית, גם התאמה של אתרים קיימים לא אמורה להיות מורכבת מדי, ואם רוצים להשתמש בסרטונים, תמיד אפשר לנצל את הפלטפורמה של יו-טיוב בלי להעמיס על השרת.

כשמדברים על שיווק עורכי דין וספציפית קידום אורגני של עורכי דין, באופן כללי אני מאד מעודד אותם לצלם את עצמם ולהעלות סרטונים, זה יכול להביא אחלה חשיפה והרבה אנשים אוהבים לצורך תוכן בצורה הזאת. למידע נוסף על קידום סרטונים.

ועוד דבר – אם אין באתר מספר טלפון במקום בולט (כמו שיש כמעט בכל אתר מובייל), יכול מאוד להיות שהוא יפסיד הרבה מאוד לידים. טפסים גם כן חשובים, למרות שרוב האנשים לא ירצו לחכות כדי לקבל פנייה בחזרה אם הם צריכים סיוע משפטי מהיום להיום. למידע נוסף על שיפור יחסי המרה.

קידום משרד עורכי דין – בחירת מילות מפתח

לסיום, שווה לדבר קצת גם על מילות המפתח: עורכי דין רבים (או לפחות המקדמים שלהם), רוצים להיות מקודמים על מה שהגולשים מחפשים בגוגל.

לכאורה זה נשמע טריוויאלי, אבל מה שהגולש מחפש הוא לא בהכרח משהו שיכול להיכנס לתבנית של האתר שלכם. לדוגמה, הביטוי "עורך דין חיפה" לא יכול להיכנס בתוך משפט תקין ובוודאי לא בתור כותרת.

נכון ש-"כולם עושים את זה", אבל כשמדובר על מקצוע שבו שתיים מהאיכויות הכי חשובות הן כושר התבטאות בעל פה ובכתב, לפעמיים העילגות הזו יכולה יותר לפגוע מאשר לתרום.

מה שכן, היום קידום אתרים הרבה פחות תלוי בביטויי מדויקים ולגוגל (אפילו לגוגל ישראל!) יש יכולת די טובה להבין שביטוי כמו "עורך דין בחיפה" זהה ל-"עורך דין חיפה", וגם שהמילה עורך דין זהה לראשי התיבות עו"ד.

בניית קישורים לעורכי דין

אם הינכם עורכי דין בתחילת הדרך או ללא תקציב גדול – אתם יכולים להיעזר בשירות של בניית קישורים שיכול לקדם מאד את האתר כל עוד מתקיימים התנאים הבאים:

 • האתר מלכתחילה בנוי טוב
 • יש תוכן איכותי
 • הלקוח או מי מטעמו יכול לעדכן את האתר עם תכנים נוספים ומקצועיים על פי דרישת המקדם

בהצלחה! 🙂

צריכים קידום אתרים לעורכי דין? צרו קשר, ואשמח לעזור. קידמתי עשרות עורכי דין עד היום 🙂

עוד דברים שאולי יעניינו אותך

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב whatsapp

אהבת? גם ברשימת תפוצה שלי אני מפנק :-) ועל הדרך נותן מתנה >>

הרשמה לרשימת תפוצה

2 תגובות

 1. הי דניאל,

  קודם כל מאוד נהניתי לקרוא את המאמר,

  אני מסכימה איתך מאוד שאכן יש קושי לקדם אתרים של עורכי דין, גם בגלל שהתחרות בתחום גדולה וגם בגלל התוכן, כתיבת תכנים לא ברמה משפטית גבוהה, יכולה להוזיל את האתר ולפגום במוניטין של המשרד.

  אך כן ניתן לעבות את האתר ובו זמנית להראות את גדולתו של המשרד,
  להלן 3 המלצות:
  1. לייצר באתר מקום נרחב של הופעות בתקשורת- סרטונים, רדיו, כתבות באינטרנט וכתבות בעיתונים.
  2. פרופיל משרד- חשוב מאוד להביא לידי ביטוי את התמחויותיו של המשרד, הוותק והמוניטין שצבר לאורך השנים והצוות
  3. הצלחות המשרד-כדאי לספר על הצלחות המשרד על ידי פסקי דין וזיכויים שהמשרד זכה בהם. ניתן גם באמצעות סיפורים/ חדשות מתוך המשרד, לדוגמה: "לאחרונה התקבל פיצוי של 2,500,000 ₪ באמצעות משרדנו" – שם ניתן לספר בכמה נקודות את אשר היה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

יש מצב שגם אלו יעניינו אותך...
המאמרים הפופולאריים ביותר
מאמרים אחרונים
עשו לי לייק בפייסבוק
הרשמה לרשימת תפוצה
Call Now Buttonחייגו עכשיו