דומיין ישראלי או בינלאומי

עד 2010 פחות או יותר התשובה לשאלה אם לבחור בדומיין ישראלי או בינלאומי לא הייתה קשה מדי: כמעט כל מי שרצה היה יכול לרכוש דומיין קליט יחסית של כמה אותיות בסיומת מקומית ולא היה ממש יתרון לבחירת דומיין .com לאתר ישראלי.

כמו שאתם יכולים לנחש, שוק הדומיינים מעט השתנה מאז, אבל גם ההתייחסות של גוגל אליהם, כך שהתשובה היא כבר לא בהכרח חד משמעית.

מה זה בכלל דומיין ישראל?

דומיין ישראלי הוא דומיין ששתי האותיות האחרונות בו הן IL, קיצור של Israel.

שתי הסיומות הנפוצות ביותר הן .co.il לאתרים מסחרים (com הוא קיצור של commercial) ו-org.il לארגונים לא מטרת רווח (קיצור של Organization).

בפועל אף אחד לא באמת בודק את הדברים האלו, למרות שאתר מסחרי שמשתמשים בסיומת .org.il עשויים להיראות טיפה מוזר למי שמכיר את ההבדלים האלו.

אם האתר שלכם הוא לא בעל כוונה מסחרית (נניח בלוג), אז האמת היא שזה לא באמת משנה.

יש גם מספר סיומות il שמורות. למשל, gov.il לאתרי ממשל ו-edu.il לאתרים שמייצגים מוסדות חינוך (אתרים אקדמאים יכולים להיות גם תחת ac.il).

הדומיינים האלו ניתנים על בסיס פרטני ולא ניתן סתם לרשום אותם.

סוג נוסף של דומיין הוא דומיין עם הסיומת .ישראל (בעברית). כך למעשה מתקבל דומיין שהוא כולו בעברית כמו למשל "כלבים.ישראל".

בשטח הדומיינים האלו לא יותר מדי פופולאריים לאתרים של ממש וסביר להניח שתמצאו אותם בעיקר בזירות מסחר לדומיינים יד שנייה. אולי זה פשוט בגלל שקשה להיפטר מהרגלים ישנים.

יש עוד סוג של דומיינים מעורבים כמו com.כלבים. אלו הם לא דומיינים תקניים למרות שגוגל עדיין מזהה אותם, והיום אין סיבה של ממש להשתמש בהם.

איך קונים דומיין ישראלי (ומה חשוב לבדוק לפני כן)?

מה זה דומיין בין-לאומי?

דומיין בין לאומי הוא לרוב בסיומת .com או .org. הוא מכונה "בין-לאומי" מכיוון שהוא לא מייצג מדינה מסוימת. לאחרונה הצטרפו לעסק גם דומיינים עם סיומות נוספות (חדשות) שאני אתייחס אליהן בהמשך.

כיצד גוגל מתייחס לשני הסוגים האלו?

גוגל נותן עדיפות מסוימת לדומיינים ישראלים בתוצאות החיפוש של גוגל ישראל, אך כיום ההשפעה של כל העניין מינורית. אלו שאומרים לכם שדומיין ישראלי מתקדם יותר מהיר בגוגל הן בדרך כלל החברות לרישום דומיינים…

אשמח לבדוק את האתר שלך בחינם!

על מנת לראות את הפוטנציאל האורגני ותוך כמה זמן נכפיל לך את ההכנסות

ניתן לחייג למספר 052-9095200 או למלא את הטופס:

גם למילות מפתח בדומיין עצמו יש השפעה יחסית קטנה, במיוחד כבישראל גם כך לא סביר שמישהו יצפה למצוא אתר בעברית כשהוא מקליד שאילתה באנגלית.

לדוגמה, אם אני מצליח לרכוש את הדומיין dogtrainer.co.il, הוא כנראה לא יעזור לי לקדם את הביטוי "מאמן כלבים", למרות שלגוגל כן מתרגם מדי פעם מילות מפתח כשהוא מעבד שאילתה.

עוד דבר שחשוב לדעת הוא שיש סיומות חדשות שנראות לוקאליות, אבל מבחינת גוגל הן לא באמת כאלו: לדוגמה, הסיומת nyc (ניו-יורק סיטי) היא סיומת כזו…

יכול להיות שאם באתר יש את הביטוי nyc כן יהיה יתרון מסוים, אבל כפי שכבר הסברתי, הוא מינורי ביותר.

מחיר ותקופת רישום

כאן דברים כבר מתחילים להיות מעניינים: בעוד דומיין ישראלי עולה לכל הפחות משהו כמו 65 ₪ (לעיתים נותנים אותו חינם לשנה למי שקונה אחסון לתקופה ארוכה), דומיין בינלאומי אפשר גם לרכוש בכמה דולרים בודדים.

עוד הבדל קצת פחות משמעותי נעוץ בתקופה המקסימלית לרישום הדומיין: דומיין ישראלי מוגבל ל-5 שנים ואילו דומיינים בין לאומים מוגבלים לכל היותר ל-10 שנים.

אנונימיות

הבדל משמעותי נוסף (אם כי לא לכולם הוא קריטי) טמון ביכולת לרשום דומיין באופן אנונימי. בסיומת .com וכנראה גם בחלק מהסיומות החדשות.

מדובר באופציה מיוחדת שהופכת את הדומיין לפרטי. כך, מי שירצה לראות את פרטי הדומיין באמצעות בדיקת רשומת ה-Whois שלו לא יוכל לראות למי הוא שייך או מי מנהל אותו.

האנונימיות עשויה להיות יעילה למי שרוצה לשמור על הפרטיות שלו (מן הסתם), אבל גם עבור אתרים סמי-חוקיים או אתרים בעייתיים באופן כללי כמו נניח אתרים בתחום ההימורים או אתרים למבוגרים.

לעומת זאת בדומינים ישראלים לא ניתן לעשות זאת. כמובן שתמיד אפשר לרשום דומיין על שם מישהו אחר (אפילו שם פיקטיבי), אבל אני לא מכיר הרבה אנשים שילכו עד כדי כך רחוק.

אטרקטיביות לגולש (והאם זה באמת משנה)

עם כל הכבוד ל-SEO וכמובן למחיר, גם לאטרקטיביות של הדומיינים בעיני הגולש חשיבות מסוימת וכאן לכל סוג דומיין יש יתרונות משלו:

 • דומיין ישראלי – כפי שהזכרתי, הקידומת .co.il מקושרת בעיקר עם אתרים ישראלים ולכן באופן כללי הם נראים טוב יותר למי שמחפש בגוגל בעברית.
 • דומיין בינלאומי – דומיין בינלאומי יכול להגיע גם בסיומות מיוחדות כפי שהזכרתי קודם. לדוגמה, אתר של ערוץ טלוויזיה יכול להסתיים בסיומת .tv שזה די מגניב…

יש עוד דבר שחשוב לזכור והוא שאנשים פחות ופחות זוכרים ומקלידים דומיינים, הם פשוט עושים copy paste משורת הכתובת לפייסבוק או אפילו מחפשים את שם האתר עצמו בגוגל.

לכן גם את נושא האטרקטיביות של הסיומות צריך לקחת בעירבון מוגבל.

שוק היד השנייה

שוק היד השנייה הוא אולי המקום שבו רואים את ההשפעה של סיומות שונות בצורה נרחבת יחסית: דומיינים עם שמות ממש אטרקטיביים בסיומת .com כמעט בלתי אפשרי למצוא היום מיד ראשונה (כלומר, לרשום אותם ישירות אצל הרשמים).

לעומת זאת, דומינים בסיומות ישראליות מן הסתם קצת יותר קל למצוא.

מצד שלישי, סביר להניח שעל דומיינים ישראלים גם לא תוכלו לדרוש סכומים משמעותיים ומן הסתם יש הרבה פחות זירות מסחר שמוקדשות ספציפית לסיומות האלו.

אם כבר, הסיבה המרכזית לרכוש דומיין היא עבור הקישורים שלו, וכאן בהחלט עשוי להיות יתרון לדומיין ישראלי שמקבל קישורים בעיקר מאתרים ישראלים אחרים – אלא אם כן מישהו מספים אותו בקישורים כדי להעלות דירוגים כמו DA ו-DR (שהם בעצמם מנופחים).

באותו האופן יש כמובן אפשרות לסחור באתרים שלמים. צריך להיות די מיומן בקידום אתרים כדי לדעת איזה אתרים באמת שווה לקנות, אבל עדיין יש מציאות.

לסיכום

היתרונות של דומיין בין לאומי:

 • מילות מפתח בדומיין יכולות להיות מקושרות לאתר שכתוב באנגלית (יתרון קטן)
 • אפשרות להסתיר את הפרטים של מי שמחזיק בדומיין
 • יותר קל לסחור בדומיינים בין לאומיים והפוטנציאל לרווח הוא גדול יותר
 • עולה פחות
 • ניתן לרשום את הדומיין לתקופות ארוכות של עד עשר שנים (תלוי באיזו חברה)
 • מגוון גדול של סיומות חדשות

היתרונות של דומיין ישראלי

 • אטרקטיבי יותר בעיני הגולש הישראלי
 • יתרון קטן לדירוגים בגוגל ישראל
 • ניתן לרכוש דומיינים עם קישורים לאתרים ישראלים וכמובן אתרים שלמים לצרכי SEO
 • ניתן לרשום דומיינים בעברית מלאה – אטרקטיבי למי שסוחר בדומיינים וגם תיתכן השפעה קטנה למילות המפתח בעברית בשם הדומיין

לסיכום, למרות שנראה שלדומיין ישראלי יש פחות יתרונות, ההמלצה שלי היא עדיין להשתמש בדומיינים ישראלים לאתרים ישראלים ובדומיינים בין לאומיים לאתרים בחו"ל.

לעומת זאת, אם מדברים על רכישת דומיינים בשוק היד השנייה, הדברים הם מעט שונים וקשה להכריע לכאן או לכאן.

אהבת? גם ברשימת תפוצה שלי אני מפנק :-) ועל הדרך נותן מתנה >>
הרשמה לרשימת תפוצה
יש מצב שגם אלו יעניינו אותך...
Call Now Button חייגו עכשיו