הנגשת אתרים או נגישות אתרים – למה צריך את זה ואיך עושים זאת נכון?

רבים פונים אלינו ושואלים שאלות רבות הקשורות אל הנגשת אתרים לאנשים עם מוגבלות.

שאלות כמו:

✅מהו רכיב נגישות לאנשים עם מוגבלות?

✅ מי צריך אתר נגיש?

✅ מה זה בכלל חוק הנגשת אתרים לאנשים עם מוגבלות ומה זה אתר נגיש?

✅ האם מגיע לי פטור?

✅כיצד אדע שהאתר שלי נגיש לאנשים עם מוגבלות?

✅למה צריך לבצע הנגשת אתרים לאנשים עם מוגבלות?

✅איך רכיב הנגישות עובד?

על שאלות אלו ואחרות על הנגשת אתרים – במאמר שלפניכם!

הנגשת אתרים

מהי הנגשת אתרים לאנשים עם מוגבלות ולמה צריך את זה?

אנשים בעלי מוגבלויות זו אוכלוסייה שנוהגת כמונו וכמוכם לגלוש באינטרנט לצרכים חברתיים, עסקיים וציבוריים.

במאמר זה נסקור את האינפורמציה הרלוונטית עבור בעלי אתרי אינטרנט בישראל.

על פי מחקר שנעשה על ידי מאיירס-ג'וינט, מכון ברוקדייל, המרכז לחקר מוגבלויות, נמצא כי בקרב האוכלוסייה הבוגרת (גיל 18-67) במדינת ישראל 22% מהאוכלוסייה הינם אנשים בעלי מוגבלויות.

אשמח לבדוק את האתר שלך בחינם!

על מנת לראות את הפוטנציאל האורגני ותוך כמה זמן נכפיל לך את ההכנסות

ניתן לחייג למספר 052-9095200 או למלא את הטופס:

נתונים אלו כשלעצמם מחייבים אותנו לבצע התאמות נגישות אתרים לאתרי האינטרנט שברשותנו.

באשר לרמת הנגישות נדון בהמשך.

הנושא הכללי של "מגבלה" הינו רחב ומאגד בתוכו מספר תתי נושאים:

 • כבדי ראייה
 • עיוורים
 • חולי אפילפסיה
 • בעלי הפרעות קשב וריכוז
 • בעיות בהבנת השפה
 • קשישים
 • אנשים בעלי מוגבלות פיזית

להלן מספר דוגמאות כיצד הנגשת אתרי אינטרנט תורמת לשיפור חווית המשתמש בעל המוגבלות?

 • כבדי ראייה ועיוורון: עיקר ההתאמות מבוצעות לטובת אוכלוסייה זו. כיוון שיש חתך רחב מאוד של לקויות ראיה, עיוורי צבעים, עיוורון מוחלט, אחוזי ראייה שונים בין עין לעין – לרוב יעשה שימוש בכפתורי ביצוע התאמות לקורא מסך- כך יוכלו להאזין לטקסט או לחילופין לקרוא בבירור. הגדלה/הקטנה של המסך, הגדלה/הקטנה של פונטים, יכולת שינוי של צבעי המסך כמו ספיה ומונו כרום.
 • לוקים באפילפסיה: ישתמשו לרב בכפתור ייעודי של ביטול הבהובים שמטרתו העיקרית הנה הפסקה של כל תזוזה לא רצונית במסך שעלולה לגרום חלילה להתקף אפילפטי.
 • גיל הזהב: אוכלוסייה בעלת פוטנציאל גבוה, נמצאים הרבה בבית ומשתמשים באתרי הכרויות, הזמנות און ליין, בלוגים, חדשות ועוד. יעזרו בהגדלה/הקטנה של עכבר המקלדת, הגדלת/הקטנת פונטים והגדלת מסך בעיקר.
 • אנשים עם מוגבלות פיזית: לרוב מגבלה של גפיים עליונות תאלץ את הגולש להשתמש בכפתור קורא מסך ובטכנולוגיה ביתית במקביל. גם שימוש בכפתור ניווט, שימוש במקש טאב במסך מקל עליהם את המעבר בין הפעולות באתר.

הנגשת אתרים לאנשים עם מוגבלות מבחינה עסקית – למה זה כדאי?

כל אותם אנשים בעלי מוגבלויות שצוינו בסעיף הקודם הינם לקוחות פוטנציאלים אשר מבקרים באתרי האינטרנט הרגילים, רוכשים מוצרים, קוראים בלוגים ומאמרים, ועושים שימוש במידע אשר מופץ ברחבי הרשת – בדיוק כמו כולנו.

הסטטיסטיקה מוכיחה כי עסק אשר בוחר לבצע התאמות נגישות באתר האינטרנט שלו לאנשים בעלי מוגבלויות חושף את השירותים שלו לכ-35% יותר מבקרים, ובלא פחות מאשר 25% את הרווחים המגיעים באמצעות אתר האינטרנט שברשותו.

מדובר בכמות בלתי מבוטלת של הון אנושי אשר יהווה קפיצת מדרגה לעסק שלכם.

מחקר שנעשה בשנת 2005 הראה נטישה מגמתית בקרב אנשים בעלי מוגבלויות של ערוצי אינטרנט שונים בגלל מגבלות השימוש בו – ברגע שהצבעים, סוג הגופן והתבניות היו מסורבלות והם בחרו שלצאת מהאתר.

לכן בשנת 2006 בארצות הברית החל תהליך ביצוע התאמות נגישות באינטרנט שמעוגן בתקנות Section 508.

כאן החליט הממשל האמריקאי שנותני השירות והמסחר באינטרנט יהיו מחויבים לעמוד בהסדרי טכנולוגיה נגישה.

גם במדינת ישראל לא נשארו אדישים ועמותת נגישות ישראל אימצה את תקנות World Wide Web Consortium החדשות והחלה לפעול לטובת חקיקה של הנגשת אתרים גם בישראל.

ובאותו נושא נשאלת השאלה מה הקשר בין קידום, גוגל ונגישות אתרים?

ידוע כי כל מי שחפץ בליבו למצוא נותן שירות באינטרנט ישתמש במנועי החיפוש המובילים ובראשם גוגל, עצם הופעתו של עסק בחיפוש זה זו כבר התחלה של שיווק עסקי נכון.

יחד עם זאת, מכיוון שלרוב יש יותר מנותן שירות אחד בכל תחום, התחרות על סדר ההופעה במנוע החיפוש גדולה מאוד ויכולה לעלות גם לא מעט כסף (עוד על מחירי קידום אתרים).

לא נלאה יותר מדי בפרטים במאמר הנוכחי, לצורך זה תוכלו לשכור שירותיו של מקדם אתרים או חברה לקידום אתרים, רק נציין שביצוע התאמות נגישות אתרים באתר האינטרנט ברוב המקרים עולה בקנה אחד עם הנחיות טכניות של גוגל לאתרים קריאים וידידותיים הן לגולשים והן למנוע חיפוש.

חברת גוגל העולמית מצהירה בעצמה שהיא מקדמת אתרים נגישים באופן פעיל, יש לה ועדות המייעצות לה כיצד לברור את מי לקדם על פני מי. למידע נוסף על האג'נדה של גוגל בתחום הנגישות.

נגשיות אתרים: האם החוק במדינת ישראל מחייב כל אתר להיות נגיש?

נכון לכתיבת שורות אלו, התשובה לכך היא חד משמעית כן!

בואו ננסה לפשט את זה.

כל אתר אינטרנטי המספק מידע ציבורי ו/או שירות לציבור, או מידע אודות שירותים ציבוריים מחויב לבצע התאמות נגישות על פי החוק. כל גוף מחויב בהתאמות ברמה שונה כאשר הרמה למרבית העסקים הנה AA. סעיף 19י לחוק מביא תוספת לחוק ובו מפורטים תחומי עיסוק האחראים בנגישות: תיירות, פנאי ותרבות, ספורט ובידור, דת, בנקאות, שירותים פיננסים, תקשורת ואנרגיה והחשוב בהם הוא מסחר – מרבית האתרים מציעים שירותי מסחר בדרך כזו או אחרת בין אם הם מוכרים ידע או מוצר ולכן מכאן אנו מסיקים שכולם מחויבים.

על אף הכתוב לעיל ישנם סייגים בחוק והיחידים שמוגדרים כרגע כלא מחויבים בהנגשה הם אתרים שמספקים מידע והדוגמא על פי הממשל הנה – אתר חדשות, נוסיף ונרחיב כי גם מי שיש ברשותו אתר מצומצם שנועד לשרת קהל קטן כמו סידורי הגעה לאירועים, אתר המשמש כמאגר תמונות לשימוש פרטי, אתרי תוכן משפחתיים, בלוגיים קטנים ללא מטרת רווח. אך גם כאן תהיה הרחבה בחוק בעתיד הלא רחוק. אם תרצו לצלול לעומק הדברים, אתר גוב הממשלתי מפרט בקישור ההזה את עיקרי וסייגים בחוק. המחוקק הפיץ את הבשורה בצורה מבלבלת ולכן נושא נגישות אתרים קיבל מעמד משפטי וכיום ישנם עורכי דין המתמחים בתחום זה.

המלצה שלנו- לא כדאי לאף אחד להסתכן!

אם שאלתם את עצמכם את השאלה -האם להוציא מפטור מהנגשה פוטר אותי בתור בעל האתר? ובכן, התשובה היא לא.

המחוקק קבע כי בעל עסק שהמחזור השנתי שלו נמוך מ 500,000 ₪ זכאי להגיש פטור מסיבה של נטל כלכלי כבד. את הבקשה שולחים לנציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות. יחד עם זאת בבקשה לא להתבלבל.

הפטור הינו למשך שלוש שנים בלבד מהנגשה ברמת AA, ולרוב מחייב הנגשה ברמת A לפחות. ומי שכבר בחר להנגיש את האתר שלו אנחנו ממליצים תעשו את זה כמו שצריך – חבל על העבודה הכפולה בעתיד.

כן ניתן להגיש פטור מסיבות של מגבלה טכנולוגית, הסיבה היא כי לרוב ימצאו חלקים באתר שלא ניתן להנגיש – האתר בנוי בתשתית שגויה, קבצים ישנים שלא ניתנים לעריכה, פלטפורמות לא נכונות לעבודה וסיבות נוספות. לשם כך חלה חובה לקבל אישור פטור ממורשה נגישות השירות, את הסיבות להקלה יפרט איש מקצוע מוסמך מתחום בניית אתרים, כל אלו יעשו בעלות כספית כמובן.

מורשה נגישות הנו אדם שהוסמך לבצע בדיקת התאמות של נגישות למבנים ותשתיות, תרבות פנאי וטבע, רישוי עסקי, התאמות בהליכים פלילים, חינוך והכשרות מקצועיות וכמובן נגישות ברחבי הרשת.

כיצד מבצעים הנגשה של אתר אינטרנט?

בכדי לבצע התאמות נגישות לאתר העסקי, עליכם לפנות לגוף שמתמחה בנושא.

ביצוע ההתאמות יעשה לפי הנחיות wcag 2.0 שהסדיר W3C -ארגון הנגישות העולמי וכן תוספות החוק על פי תקן 5568 הישראלי. תוכלו למצוא בהנחיות פירוט כיצד לבצע התאמות נגישות על פי שלוש רמות A ,AA ,AAA.

במידה ומדובר באתר חדש לגמרי כדאי מראש לבנות את האתר נגיש ובכך לחסוך עלויות בלתי מבוטלות שמגיעות עם הנגשת אתר קיים.

אתרים שבנויים על פלטפורמת וורדפרס יספקו בסיס עבודה נכון בכל הקשור לבניית האתר כיוון שהאלמנטים המוצעים במערכות נותנים מענה לנושא זה. עם זאת חשוב לציין שזה עדיין זה לא מספיק: בכדי שאתר יהיה נגיש לחלוטין יש להתייחס גם לנושאים הללו:

 1. התקנת תוסף נגישות בצד המסך – מכיל אלמנטים על פי דרישה.
 2. עריכה של תוכן האתר – קריא ובשפה ברורה.
 3. עריכה של סרטונים וקבצים – חייבת להיות חלופה טקסטואלית / שמיעתית.
 4. הצגה של הצהרת נגישות- בה יופיע פירוט של חלקים מונגשים וכאלו שאינם מונגשים באתר. פרטי רכז הנגישות בחברה (במידה והחברה מונה מעל 25 עובדים היא מחויבת שיהיה לה רכז נגישות) ופרטי יצירת קשר.
 5. שליחת משוב – במידה וישנן אי התאמות אדם בעל מוגבלות רשאי לשלוח דיווחי הפרה לחברה בכדי להסדירם.

הנגשת אתרים – כמה נקודות לסיום

חובת הנגשת אתרים חלה על מחזיק האתר, נותן השירות או מי מטעם החברה שאחראי להפעלת אלמנטים אלו ולא על ספק שירות בניית אתרים או מקדם האתר.

היו אחראים לעסק שלכם!

הסעיף האחרון ומבחינתנו החשוב מכולם הוא סולידריות חברתית, כל אדם באשר הוא אדם זכאי לחופש תנועה ברשת, המדיה באינטרנטית הינה זירה שאי אפשר להתנהל בלעדיה, זוהי חובתנו כאזרחים טובים לבצע הנגשה לטובת הציבור הרחב.

לכן צוות enable פיתח תוסף הנגשה חינמי לדפדפן כרום לטובת אנשים בעלי מוגבלויות, ניתן בקלות להתקין את התוסף על המחשב הביתי.

במקביל חברת enable משיקה בימים אלו את הפתרון הטכנולוגי האולטימטיבי לגלישה מותאמת, השירות מכיל מערכת ניהול משתמש ידידותית ופונקציונאלית לבעלי אתרים.

אנחנו מזמינים אתכם לקבל אינפורמציה נוספת בקישור הבא https://www.enable.co.il/ ולהתרשם מהשירותים בתחום.

אהבת? גם ברשימת תפוצה שלי אני מפנק :-) ועל הדרך נותן מתנה >>
הרשמה לרשימת תפוצה
יש מצב שגם אלו יעניינו אותך...
Call Now Button חייגו עכשיו