איך להשיג תמונות יפות מהאינטרנט בקלות (ובצורה חוקית)?

תכלס –  מי לא רוצה להשיג תמונות יפות ובאיכות גבוהה שישווקו לו את העסק ויעניקו לגולש תחושה מדויקת שמשדרת את האווירה של המותג?

לפי סקרים שונים שבוצעו בשנים האחרונות – 67% מהקונים אונליין דירגו תמונות וצילומים באיכות גבוהה כאחד הדברים החשובים ביותר בתהליך החלטת הרכישה שלהם – הרבה יותר אגב מתיאורים למוצר/שירות, ביקורות ודירוגים.

אחרי הכול, איך אומרים תמונה אחת שווה אלף מילים…אבל לפעמים, היא גם עלולה לעלות לכם הרבה כסף (ואם נהיה ממש ספציפיים 100 אלף ₪…), אז – איך לא ליפול לציידי זכויות יוצרים באינטרנט ועדיין ליהנות מתמונות מהממות?

אז נכון, האינטרנט עשה לנו את הדברים קלים ואפשר לומר שלפעמים אפילו קלים מדי.

איך משיגים תמונות יפות בקלות

יצירות אומנות מקוריות (שיכולות להיות לצורך העניין תמונות יפות, צילומים, ציורים וכו’) שנועדו להיות רק ביטוי אמיתי לקולו האומנתי של מישהו בעולם – מוצאות את עצמן הרבה פעמים משמשות אנשים אחרים למטרות שונות, בין אם סתם להשיג לייקים בחשבון אינסטגרם, או כדי לקדם ולמכור שירות/מוצר מסוים באמצעות מודעות, דפי נחיתה, אתרים וכו’.

אני מאמין שזה נעשה רק בגלל הקלות שבכך – אחרי הכול, המבחר באינטרנט הוא עצום וכל מה שצריך זה להקליק על התמונה, לשמור ולפרסם, הידיים שלכם לכאורה נקיות מכל כתם של אשמה.

מצד שני, אם הייתם נאלצים לפרוץ לסטודיו של אמן ולגנוב יצירת אומנות כדי לקדם את שיעורי היוגה או המסעדה שלכם, סביר להניח שהייתם חושבים על זה פעמיים.

אני צריך תמונות יפות, אז מה עושים?

הנושא הרגיש הזה מעורר הרבה קולות של מתנגדים ואפילו של קורבנות מתלהמים – אלה שמאמינים כי האשמים היחידים הם האומנים שלא מסמנים את היצירות שלהם ואם מישהו לא רוצה שעבודתו תילקח ממנו אז הוא מלכתחילה לא היה צריך לשתף אותה באינטרנט.

אבל תרשו לי להציג גם את הצד השני, אומנות נועדה לשיתוף – אבל זה לא אומר שהיא נועדה להיגנב.

צלמים ואומנים בכללי אינם שונים מבלוגרים, מהנדסי תוכנה, כותבים או כל אדם אחר שפרנסתו תלויה בקניין הרוחני שהם יוצרים.

צלמים יכולים לקבל פיצוי גבוה על עבודתם וכיום אף לא יהסס לנקוט בדרכים משפטיות אם יגלו שנעשה שימוש לא חוקי באחד מהתוצרים שלהם.

ומה אומר החוק?

חוק זכויות יוצרים בישראל קובע שכל יצירה שמישהו יצר בין אם היא פורסמה באינטרנט, עיתון, בספר וכו’ ובין אם היא לא פורסמה – מוגנת על פי חוק וזכות היוצרים עליה שמורה ליוצר בלבד (או לחילופין למי שקיבל אותה ממנו). החוק מדגיש שהגנת זכויות היוצרים תקפה על כל צורת ביטוי, כלומר בין אם מדובר על תמונות, צילומים, ספרים, שיר, מאמר, פזמון, תסריט, איור, אנימציה, סרטון, תוכנת מחשב, מפה, שרטוט ועוד. גובה הפיצויים לאמן שזכויותיו הופרו יכול להגיע עד 100 אלף ₪ ללא הוכחת נזק.

“אבל מצאתי את התמונה בגוגל” – או בקיצור, התירוצים שלא יעזרו לכם…

 • אבל הבאתי קרדיט לצלם! – מצאתם תמונות יפות ונתתם קרדיט לצלם? זאת ללא ספק מחווה יפה ואפילו נדירה בימינו – אבל קרדיט לבדו לא מחליף קבלת אישור מהצלם/אמן להשתמש בתמונה. שימו לב שיש גם מצבים בהם גם עם היתר שימוש בתמונה צריך לכלול קרדיט.
 • אבל שמתי הפניה למקור…הוא מרוויח יותר טראפיק עכשיו – לפי החוק מותר לעשות שיתוף חיצוני של תמונה– אבל אסור לעלות את זה בנפרד, כן…גם אם שמתם הפניה.
 • אבל לא היה סמל של זכויות יוצרים – בואו נשבור מיתוס, תמונה לא צריכה סימון כלשהוא בשביל להיות עם זכויות יוצרים, מרגע שאותו אדם צילם/צייר/יצר את התמונה – על פי חוק זכויות היוצרים שייכות לו. אבל, סתם לידע כללי – הסמל כן יכול להקל על חייהם של האומנים במידה וירצו לדרוש פיצוי גבוה יותר.
 • לקחתי מוויקיפדיה –  אז זהו, שגם בוויקיפדיה לא כל התמונות חופשיות לשימוש וגם אם יש כאלה שכן, הן כמעט תמיד מותנות בתנאים כדי להשתמש בהן.
 • לא ידעתי שאסור – אי ידיעת החוק לא פוטרת אתכם מעונשו, הטיעון הזה אולי יוכל להפחית מעט את גובה הפיצויים.
 • לא גרמתי שום נזק לצלם – האמן או הצלם לא צריך להוכיח שנגרם לו נזק כדי לקבל פיצויים – כלומר, הוא זכאי לקבל פיצוי ברגע שהוא הוכיח שזכויותיו הופרו.

אז באיזה תמונות כן אפשר להשתמש?

1. תמונות יפות ומקצועיות ממאגרי תמונות

יש מאות אם לא אלפי מאגרי תמונות כיום באינטרנט, שכל תפקידם זה לספק לכם תמונות שונות לכל מטרה, גם לשימוש מסחרי.

אשמח לבדוק את האתר שלך בחינם!

על מנת לראות את הפוטנציאל האורגני ותוך כמה זמן נכפיל לך את ההכנסות

ניתן לחייג למספר 052-9095200 או למלא את הטופס:

למעשה, אתרי תמונות מתחלקים ל-2: אתרים חינמיים וכאלה שצריך לשלם עבור מנוי שנתי או פר תמונה.

אבל שימו לב: לעיתים קרובות גם במאגרים החינמיים יש אותיות קטנות (כמו לשים קרדיט לצלם או למאגר).

בין המאגרים החינמיים להורדת תמונות יפות שאני באופן אישי ממליץ תוכלו למצוא: Pixabay, Stocksnap.io, Freepik וכו’.

אם אתם לא מוצאים שם את מבוקשכם או שאולי אתם בוני אתרים/מעצבים גרפיים שצריכים מאגרים קבועים ורחבים יותר, תוכלו ללכת על המאגרים בתשלום שמציעים מגוון עשיר יותר למנויים.

המומלצים ביותר ואלו בהם אני עושה שימוש על בסיס קבוע להורדת תמונות אכיותיות הם:

אילו תמונות ניתן למצוא באינטרנט?

בתכלס? קשה לחשוב על משהו שלא נתן למצוא באינטרנט. בין היתר:

 • תמונות יפות לבין
 • תמונות יפות לסלון
 • תמונות לשימוש באתרי אינטרנט
 • תמונות לשימוש מסחרי
 • תמונות ללא זכויות יוצרים
 • תמונות יפות למטרות עיצוב גרפי וכד’

2. להתחיל לייצר תוכן ויזואלי מקורי

הדרך המאתגרת אבל המשתלמת ביותר היא לייצר תמונות יפות ובאיכות גבוהה בעצמכם שמותאמות בדיוק לצרכים שלכם.

כן אני יודע, אתם צריכים תמונה שמייצגת “חופש” או “אושר” או “סינרגיה ארגונית”…

הרבה בעלי עסקים מתעקשים להשתמש בתמונות ממאגרים כי הם מאמינים שזה ייצוג טוב יותר ושאולי זה אפילו זול יותר, אבל למעשה יש כמה דברים שכדאי לדעת לגבי תמונות ממאגרים – כולם משתמשים באותם מאגרים, נכון שיש שם מיליוני תמונות, אבל בסופו של דבר רוב האנשים בוחרים בתמונות הפופולריות שאותו אתר מקדם.

במילים אחרות – למצוא תמונות יפות מתוך מאגרים או בנקי תמונות זה קל, אבל תמונה ייחודית במאגר היא משימה לא פשוטה בכלל ולגולשים שלכם יש זיכרון ויזואלי, המוח שלהם עשוי לקשר בין התמונה שהופיעה אצל המתחרה שלכם לתמונה שמופיעה אצלכם – ואז כאן מתפספסת המטרה.

גולשים אוהבים יותר תמונות יפות שהן אותנטיות וייחודיות, לכן – אם אתם צלמים חובבים או מוכנים ללמוד (ובעידן שבו כל ילד יכול ליצור סרטון הוליוודי דרך הסמארטפון שלו, למה שאתם לא תצליחו?) או לחילופין אם תרצו להשקיע בצילומי תדמית לעסק שלכם – זה ללא ספק יכול היות פתרון נהדר שידחוף את העסק שלכם קדימה וימתג אותו כראוי.

תמונות יפות מהאינטרנט – כמה מילים אחרונות

בנוסף לכל מה שנאמר, אם אתם נתקלתם בצילומים או תמונות יפות שאתם ממש מעוניינים להשתמש בהן – אתם תמיד יכולים לפנות ליוצר ואולי לקבל ממנו אישור לשימוש.

הרבה מהם מאד יעריכו את עצם הפנייה ואולי אפילו יתנו לכם אישור להשתמש ביצירה – ללא קרדיט או תשלום.

עוד דבר שחשוב להדגיש ובמיוחד לבעלי העסקים שבינכם שמפקידים את האתר אצל איש מקצוע (בונה אתרים, מעצב גרפי, מזין תוכן וכו’) – שימו לב שהם תמיד משתמשים בתמונות חוקיות ולא מפרים זכויות יוצרים, כי החוק קובע שהאחריות היא רק על בעל האתר (אולי שווה לשקול לעגן זאת בחוזה בינכם).

הרבה אנשים נוטים לזלזל בכל נושא זכויות היוצרים ומאמינים שלא יתפסו אותם – אבל לידע כללי – יש אנשים ש”לצוד” מפירי זכויות יוצרים ברשת זה המקצוע שלהם…ובית המשפט ב99% מהמקרים יקנוס אתכם ללא כל הוכחת נזק, לא חבל?   

אז…פשוט אל תיקחו סיכונים – תדאגו תמיד לבצע שימוש חוקי והוגן בתמונות.

עוד מדריכים שממש לא כדאי להחמיץ:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב whatsapp
אהבת? גם ברשימת תפוצה שלי אני מפנק :-) ועל הדרך נותן מתנה >>
הרשמה לרשימת תפוצה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

יש מצב שגם אלו יעניינו אותך...
Call Now Buttonחייגו עכשיו