9 סיבות לעבוד במתחמי עבודה משותפים

עבודה במתמחי עבודה משותפים הפכה להיות אחת מצורות העבודה הפופולאריות ביותר בשנים האחרונות, כאשר הרעיון הוא שעשרות עובדים (בחלקם הגדול פרילנסרים) בוחרים לעבוד זה מול זה במתחמי עבודה גדולים במיוחד בהם יש שולחנות מרווחים ועמדות עבודה נוחות, וזאת לעומת קוביות העבודה (הקיובלים) והצפופות אליהם הורגלנו ממרבית המשרדים הקלאסיים כיום.

מעבר לחלל ועמדות אופן ספייס, חללי עבודה משותפים בדרך כלל גם מכילים משרדים, חדרי ישיבות, תאי דיבור בטלפון, חדרי הרצאה, מטבחון, לאונג’ ועוד שלל פינוקים. שמדברים על חללי עבודה משותפים קשה שלא להזכיר את WeWork, חברה אמריקנית עם דריסת רגל משמעותית בתחום, עם עשרות סניפים בעולם ונכון לדצמבר 2016, 6 מהם בישראל – הרצליה, באר שבע ו4 סניפים בתל אביב.

מה הביא אותי לכתוב על חללי עבודה משותפים?

בתחילת דצמבר 2016, לאחר 6 שנים בהם עבדתי מהבית (בהרבה דירות שונות, אבל מהבית…) הרגשתי שאני צריך שינוי. העסק שלי גדל משמעותית בתקופה הזו ועכשיו זה הגיע למצב שקשה לי לנהל הכל מהבית שכל החיים מתערבבים – גם ענייני הבית, הילדה וכו’. לאחרונה גם פרסמתי שאני מגייס עובד/ת ואני מעדיף שהוא יהיה קרוב אליי פיזית ולא יעבוד מהבית, זו סיבה נוספת לנטוש את הנוחות של הבית ולצאת לעבוד כמו הרבה אחרים…

אז אמנם הזכרתי את WeWork אבל היות ואין מצב שאני עושה נסיעות לתל אביב או הרצליה על בסיס יומי, מצאתי מקום מגניב במיוחד בשם PowerBall, השוכן בפארק המדע רחובות – נס ציונה. אם אתם חושבים שזה נראה כמו פרסומת, אתם צודקים :-), אבל לגמרי מהסיבות הנכונות. אני לא מקבל כסף או טובת הנאה אחרת מפרסום שם המקום – הכל בקטע של פרגון אמיתי והכרת תודה שזה שינה לי את החיים ומאז אני פשוט מצליח לעבוד בצורה הרבה יותר פרודוקטיבית.

ניתן לקבל טעימה קטנה מהפאוורבול פה:

עבור מי שפוחד שעבודה במתחם עבודה משותף תגביל את התפוקה שלו, תעלה יותר מדי כסף או סתם תחליש את יכולת הריכוז שלו, להלן תשע דברים שאולי ישכנעו אתכם אחרת:

  1. אווירת עבודה – במתחם עבודה משותף יש אווירת מצוינת ומרווחת בלי לדאוג שהבוס יבוא להציץ מה אתם עושים או המזכירה תבקש מכם לדבר עם אחד מהעובדים האחרים. כל אחד עובד במתחם שלו בלי להפריע לאחרים ובלי שהם יפריעו לו (כך למשל, מותר לדבר בפלאפון רק בתוך התאים). מתחם עבודה משותף יכול להתאים גם למי שיש לו ילדים ורגיל לעבוד מהבית, אך לא יכול גם לעבוד וגם לטפל בילדים באותו הזמן…
  2. קשרים עסקיים ונטוורקינג – מתחם עבודה משותף הוא הזדמנות מצוינת ליצור קשרים עסקיים וקבוצות נטוורקינג עם אנשים אחרים שעובדים בתחום דומה לשלכם. אם למשל יש לכם אתר אינטרנט בהקמה ואתם מחפשים גרפיקאי, הרבה יותר אפקטיבי להסתובב במתחם ולחפש מעצב גרפי שתוכלו להתרשם מהעבודות שלו והאופן בו הוא עובד ממבט ראשון בלי להסתמך על סתם אתר אינטרנט שבו אתם עלולים לקנות חתול בשק. מדובר גם בהזדמנות מצוינת לגייס שותפים ומשקיעים למיזם הבא שלכם בלי שתצטרכו לארגן פרזנטציה מיוחדת.
  3. נושאי העשרה – מכיוון שקהילת העובדים במתחם היא בסופו של דבר קהילה קטנה, נהוג לצ’פר את העובדים בסדנאות והרצאות של מקצוענים בתחום, בין אם אלו מרצים חיצוניים ובין אם אלו חלק מעובדי הקהילה. ייתכן גם שיוקדשו לנושאים שונים (כמו למשל, מימון כסף לפרויקט הבא שלכם) ימי עיון שלמים בחלקים של המתחם אליהם כל אחד יוכל להיכנס ולהעמיק את הידע שלו.
  4. פינות מיוחדות – כפי שציינתי, במתחמי עבודה רבים לא נדיר למצוא פינות מיוחדות ומבנים שונים שכולם נועדו להגביר את האפשרות לשיתוף פעולה עבור קבוצות בינוניות ואף גדולות. לדוגמה, חדרי ישיבות לפגישות בלתי פורמליות, סלונים מרווחים עם מקרנים ושולחנות קפה, פינות עבודה עם ספסלים ארוכים בסגנון דיינרים אמריקאים, אודיטוריומים, טרקלינים, טריבונות ועוד.
  5. פרודקטיביות – כל אחד מכיר את הבקרים האלו שבהם פשוט לא בא לעשות כלום, וזה כולל עבודה, מענה על מיילים ופגישה עם לקוחות. עבודה במתחם עבודה משותף יכולה להתגבר על חלק מהקשיים האלו מכיוון שכולם מסביבך עובדים, מנהלים שיחות ויש תחושה של תזזיתיות ועסקים כרגיל. כל אלו מעוררים את הרצון לעבוד ולהיות פרודוקטיבי גם אצל מי שהתעורר על צד שמאל… מעבר לכך, יש הרבה פחות גירויים מסביב שיכולים להפריע לעבודה השוטפת (קפיצה לבית הקפה השכונתי, מפגש עם חברים ושינה בשעות מוזרות…).
  6. קל יותר לעבוד בקבוצות (הפריה הדדית) – כאשר קבוצה של אנשים עובדת במקום אחד, נוצרת תחושה של שיווין שבה כל אחד תורם את חלקו. זאת בניגוד לסביבת עבודה רגילה בו תמיד יהיה ראש צוות שנמצא מעל כולם, שלא להזכיר את המתיחות והאינטגרות שתמיד נמצאות שם ברקע בגלל שכל אחד נמצא בתפקיד זוטר או בכיר…
  7. כל אותם פינוקים קטנים – מתחמי עבודה משותפים בדרך כלל כוללים כל מיני פינוקים קטנים כמו למשל מטבחונים, חטיפים, משקאות קלים, מכונות קפה, ואפילו בירות כדי להפוך את האווירה לטובה יותר ובעיקר משוחררת. כל זאת בנוסף לעמדות טאבלטים וכמובן אינטרנט מהיר ובלתי מוגבל. יש מקומות שבהם אפשר למצוא אפילו אופניים למי שרוצה לחסוך את ההליכה ואפילו לעשות קצת כושר.
  8. גמישות מקסימלית – מתחמי עבודה משותפים מורידים משמעותית את החסמים עבור מי שרוצה לבדוק אפשרות עבודה מחוץ לבית אבל חושש להתעסק עם כל הבירוקרטיה ובזבוז הזמן של מציאת משרד להשכרה, חוזים, ארנונה, חשמל, חניה ועוד ועוד. במקומות כאלה בד”כ ניתן למצוא עמדת עבודה בהחל מכמה מאות שקלים לחודש (תלוי אם זה משרד, אופן ספייס וכו’) – וכמובן שנחסך מכם הכאב ראש של כל הדברים שציינתי לעיל. פשוט להגיע ולעבוד.חשוב לשים לב שהבדלי המחירים בין המקומות השונים מגיעים לעיתים למאות שקלים בחודש, כך שבהחלט כדאי להשוות ביניהם, אך חשוב גם לקחת בחשבון את המרחק, את דרכי ההגעה למקום, את האטרקציות שיש מסביב (מסעדות, בתי קפה וכו’) ועוד.
  9. מתחמי בילוי וחניות – רוב מתחמי העבודה המרוכזים באזור המרכז נמצאים בקרבת רחובות ראשיים כמו שדרות רוטשילד, דובנוב, אחד העם, טרומפלדור (רמת השרון), פרישמן ועוד. אמנם לא תקבלו קופונים לארוחת צהריים כמו במקומות העבודה המוסדרים, אבל עדיין תוכלו לבחור מבין מבחר מנות עסקיות ואוכל מגוון במיוחד.

עוד יתרון בולט הוא שחלק מהמקומות מציעים חניה חינם או חניה בתשלום מופחת עבור באי המקום, כך שגם מי שאין לו אופניים או גר רחוק, יכול להגיע למקום עם רכב ללא חשש.

לסיכום, גם אם מעולם לא חשבתם על עבודה במתחם עבודה משותף, אולי כדאי לכם לנסות ולגלות את כל היתרונות הטמונים במקום. בכל שלב תוכלו לעזוב ואתם ממש לא כבולים (תרתי משמע) למקום אחד על פני משנהו.

עוד שיט שכתבתי בנושא עבודה / קריירה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב whatsapp
אהבת? גם ברשימת תפוצה שלי אני מפנק :-) ועל הדרך נותן מתנה >>
הרשמה לרשימת תפוצה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

יש מצב שגם אלו יעניינו אותך...
Call Now Buttonחייגו עכשיו