דף הבית / קידום אתרים בגוגל / 9 סיבות שהאתר שלך לא מאונדקס בגוגל

9 סיבות שהאתר שלך לא מאונדקס בגוגל

למה האתר שלי לא מופיע בגוגל? שאלה נפוצה, אבל קצת פשוטה מדע. כימה זה בכלל אומר "מופיע" – טכנית, האם הוא קיים מבחינת גוגל – או, מדורג במקומות הראשונים? כל אחד והכוונה שלו.

אז למה האתר שלך או עמוד ספציפי באתר שלך לא מופיע בגוגל? בתכלס, יכולות להיות לכך לא מעט סיבות, אבל קודם כל חשוב להפריד בין אתר "שלא מופיע בגוגל" בגלל שהוא לא במיקומים ריאליים על הביטויים שאתם מחפשים, לבין לא מופיע כי גוגל פשוט לא הוסיף אותו לאינדקס שלו.

על מנת לוודא זאת, מומלץ להשתמש בפקודה site:url address. כלומר, הפקודה + כתובת העמוד (URL) שברצונכם לבדוק. לדוגמא, אם אני רוצה לבדוק שדף הבית שלי מאונדקס בגוגל, אני אבצע את החיפוש הבא בגוגל:

חיפוש האתר בגוגל

אני ממליץ לבצע את החיפוש ללא התוספות www או http://, דבר זה יבטיח שהבדיקה תתבצע גם במידה והאתר שלכם רץ בלי כתובת www או עם פרוטקול מאובטח https.

אם העמוד שאני בודק מופיע – הוא מאונדקס בגוגל. אם הוא לא מופיע על ביטויים רלוונטיים שאתם מחפשים, הוא פשוט לא מקודם מספיק אבל זה עניין אחר.

אם העמוד לא מופיע בחיפוש הזה, ב-90% מהמקרים זה אומר שגוגל לא אינדקס אותו, אבל על מנת לבצע "וידוא הריגה" אני ממליץ גם לקחת פיסת טקסט ייחודית מהעמוד הזה ולהריץ חיפוש בגוגל, זאת מהסיבה שגוגל לפעמים מאנדקס כתובת מסוימת בצורה שונה מזאת שאנחנו מחפשים.

אז למה האתר שלי לא מופיע בגוגל?

אז לאחר ההקדמה הזו, להלן כמה סיבות אפשרויות נוספות שעמוד לא מאונדקס בגוגל:

1. האתר חסום ב Robots.txt

קובץ Robots.txt בעצם אומר למנועי חיפוש אילו תיקיות ועמודים באתר לאנדקס ואילו לא. משתמשים בו בעיקר לחסום תיקיות אשר אנו לא מעוניינים שגוגל "יבקר" בהן, למשל תיקיות של מערכת הניהול וכו'. בנוסף, בהקמה של אתרים חדשים – מה שנקרא "סביבת טסט", נהוג לחסום את כל האתר באמצעות הפקודה:

User-agent: *

Disallow: /

לפעמים, שאתר חדש עולה לאוויר – שוכחים "לשחרר" את החסימה הזו ואז לא מבינים למה האתר לא מתאנדקס בגוגל. לכן, זאת הבדיקה הראשונה שהייתי מבצע במידה ואתר לא מתאנדקס.

קובץ הרובוטס, במידה וקיים, צריך להופיע בתיקייה הראשית של הדומיין, לדוגמא:

www.domain.co.il/robots.txt

רוצה לקבל הצעה לקידום אתר? כמה פרטים ואחזור אליך בהקדם

אם הוא לא מופיע שם, הוא לא קיים (אין חובה להשתמש בקובץ הזה).

2. תג Noindex בעמוד

תוודאו שהקוד של העמוד שלכם לא כולל את התגית META  הבאה:

<META NAME="ROBOTS" CONTENT="NOINDEX, NOFOLLOW">

בדגש על Content="NOINDEX". זאת פקודה שלמעשה אומרת למנועי החיפוש "אל תאנדקסו את העמוד הזה". ניתן לבצע סריקה של כל עמודי האתר למטרה סריקה של התגית הזו באמצעות כלים כמו Screaming Frog או A1 Site Analyzer.

3. כתובת URL מורכבת או ארוכה מדיי

מקרה נדיר יחסית, אבל יכול לקרות. אם באתר שלכם יש כתובות URL מורכבות במיוחד, או כוללות יותר מדי תווים (נפוץ בכתובת בעברית אך לא רק) – גוגל עשוי שלא לאנדקס אותן. זה יכול להיגרם כתוצאה מהגדרה לא נכונה של כתובות, בין אם זה בגלל מערכת ניהול כושלת ובין עם היררכיה לא נכונה באתר. דוגמא לכתובת מורכבת במיוחד:

www.domain.co.il/folder/folder1/folder2/folder3/folder4/folder5/folder6/folder7/file.html

4. תגית Canonical שמפנה לכתובת לא נכונה

גם זה מקרה נדיר, אך נתקלתי בו לפחות פעם אחת (והאמת שהוא הביא אותי לכתיבת הפוסט הזה). זה קורה כאשר בעמוד מסוים מוגדרת כתובת קנונית אשר מפנה לעמוד שגיאה או לעמוד לא נכון.

5. בעיות בהגדרה של קובץ .htaccess

זהו קובץ בלתי נראה שנמצא על השרת אחסון של האתר שלכם. הגדרה לא נכונה שלו, יכולה לגרום לבעיות כמו לופים אינסופיים ובעיות נגישות לעמודים, שיגרמו מן הסתם לבעיות אינדוקס.

6. קובץ מפת אתר לא מעודכן

במידה וקובץ מפת האתר של האתר שלכם (Sitemap.xml) לא מסונכן אם מה שקורה עם האתר בפועל, זה יכול לגרום לבעיות אינדוקס של עמודים מסוימים.

7. הגדרה לא נכונה של פרמטרים ב-URL דרך הוובמאסטר טולס

בכלי מנהלי האתרים של גוגל (Google Webmaster Tools) יש אזור שמתייחס לפרמטרים של כתובת אתרים (URL Parameters). הגדרה לא נכונה שם יכולה לגרום לבעיות באינדוקס של עמודי האתר שלכם. מומלץ לגעת בזה רק אם אתם יודעים מה אתם עושים.

8. האתר חדש / גוגל עדיין לא ביקר בו

זאת לא בעייה טכנית אבל במידה וכל שאר האפשרויות הן לא הבעיה, יכול להיות שזה רק עניין של זמן וסבלנות עד שגוגל ימצא את האתר שלך ויוסיף אותו לאינדקס. כתבתי כאן מספר טיפים לאינדוקס מהיר של עמודים בגוגל.

9. האתר בעונש וחסום לגוגל

מדובר במקרה קיצוני, אך יש מקרים בהם גוגל מעניש אתרים בחומרה ופשוט מסיר אותם מהאינדקס לצמיתות. איך בודקים זאת? מומלץ לבדוק אם קיבלת הודעה על עונש ידני בוובמאסטר טולס, וזאת במידה ואף אחד מהאפשרויות הנ"ל לא יכולה להסביר מדוע הדף / האתר שלכם לא מאונדקס בגוגל.

מכירים סיבות נוספות לכך שאתר או עמוד לא מתאנדקסים בגוגל? אשמח לשמוע!


היו חברתיים!

אהבתם? במידה ותירצו לקבל ממני עדכונים עתידיים ישירות לפיד שלכם אתם מוזמנים לעשות לי לייק בפייסבוק או לעקוב אחריי בגוגל+. נשתמע!

רוצה שאבדוק לך את האתר (בחינם לגמרי!) ואתן לך הערכת מחיר לקידום? כמה פרטים ואחזור אליך

רוצים להגיב?

תגובות

אודות דניאל

עוסק בשיווק באינטרנט (בדגש על SEO) באופן מקצועי משנת 2009. יזם אינטרנט ובלוגר בזמן המועט שנשאר לי. פה ושם מעביר הרצאות וגם מלמד קידום אתרים בשיעורים פרטיים וסדנאות. נשוי + ילדה מהממת וגר בנס ציונה :-)

שווה לקרוא גם את

קידום אורגני

קידום אורגני: 9 סיבות שאתם חייבים את זה לעסק שלכם

אם יש לכם אתר יותר מכמה חודשים, בוודאי כבר קיבלתם לפחות הצעה אחת או שתיים ...

קידום אתרי תיירות בגוגל

קידום אתרי תיירות: 9 דברים שחשוב לדעת

מה הביטוי הכי תחרותי בגוגל ישראל? לא באמת אפשר לדעת ב-100%, אבל כנראה ש"צימרים" נמצא ...

6 תגובות

 1. elad@webresult.co.il'

  היי דניאל
  מידע מאוד חשוב לבעלי אתרים ולמקדמים מתחילים
  עוד משהו שהייתי מוסיף – תוכן משוכפל \ מועתק. קרה לי לא פעם שהכל נראה תקין אבל תכנים משוכפלים הביאו לכך שגוגל פשוט לא יציג את האתר, שינוי של כלל התוכן המועתק וקצת זמן עושים את השינוי.
  אני מראש ממליץ לפני שמתחילים לקדם אתר קודם כל לבדוק שבאמת אין תכנים משוכפלים ורק אז לדאוג לאופטימזציה ותחילת קידום.

 2. תודה אלעד, ותודה רבה על התוספת – אתה בהחלט צודק!
  אדאג להוסיף את זה גם לפוסט עצמו 🙂

 3. moise.allouche@gmail.com'

  פוסט מועיל וממוקד 🙂 תודה
  ביצעתי את הבדיקה הראשונה(מספר 1.) וקיבלתי:

  User-agent: *
  Disallow: /wp-admin/

  Sitemap: http://omega3-ala.com/sitemap.xml

  זה אומר שיש סיבה אחרת לכך שהאתר לא מאונדקס…?
  תודה, שגיב

 4. היי שגיב ותודה.

  בדקתי את האתר, יש לך בחלק מהעמודים (כולל בדף הבית) קוד שחוסם את העמודים לאינדוקס (meta robots noindex)
  זה בעצם סעיף 2 שפירטתי במאמר הנוכחי.

  תיכנס להגדרות קריאה של וורדפרס ותראה אם לא מסומנת בטעות התיבה " לבקש ממנועי חיפוש לא לאנדקס את האתר". במידה וכן תסיר את הסימון.
  במידה והיא לא מסומנת, יכול להיות שתוסף או משהו אחר מוגדר לחסימת דפים באתר. תרגיש חופשי ליצור איתי קשר אם אתה לא מסתדר עם זה.
  דניאל

 5. pele.jobes@gmail.com'

  הי דניאל,
  באיזה תוסף אתה משתמש לצורך השיתוף ברשתות חברתיות?
  יש לך אולי המלצה לתוסף לצורך בוקסה שצצה בסוף הגלילה כדי לעניין בפוסטים נוספים? משהו שמותאם לעברית?

  תודה 🙂

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

יצירת קשר זריזה
close slider