מדריך שיווק שותפים באיביי: איך עושים כסף באיביי

כשחושבים על עשיית כסף באינטרנט דרך אמזון או ebay, בדרך כלל חושבים על מכירת מוצרים ישירות ללקוחות תמורת מחיר ידוע מראש או באמצעות מכרז שבו ההצעה הגבוהה ביותר מנצחת (ולעיתים יש גם מחיר של קנייה מיידית).

שיווק שותפים באיביי

עם זאת, וכמו שכבר כתבתי בעבר, למעשה אתם לא צריכים אפילו למכור מוצרים כדי להרוויח ממכירות באינטרנט. במקום זאת, אתם יכולים לשלוח לידים אל אותם המוכרים ולקבל אחוזים מן המכירות.

השיטה הזו מוכרת גם כשיווק שותפים, והיא ממש לא שיטה חדשה, אלא שפשוט היא זוכה לפרסום רב בשנים האחרונות.

לפני הכל – מה זה בכלל איביי?

איביי (eBay) הוא מהאתרים הגדולים והוותיקים בעולם של מכירות פומביות וישירות באינטרנט. האתר קיים משנת 1995 – עוד לפני שהוקמה גוגל וחברות ענק נוספות. האתר גם מוזכר בסרט “צעצוע של סיפור” שיצא באותה שנה 😊

המוכרים באתר הם גם אנשים פרטיים וגם בעלי עסקים קטנים, בינוניים וגדולים. בדומה לאמזון או עליאקספרס, באתר ניתן למצוא מיליוני מוצרים שונים – כמעט כל דבר העולה על דעתכם. עם התחזקות האינטרנט בכלל והמכירות אונליין הפרט בשנים האחרונות, התחזקו גם אתרים כמו איביי, ולכן גם גובר בעניין באנשים שמעוניינים לקחת חלק בהצלחה ולעשות מזה כסף.

ראייה אחת להצלחה הזו היא המניה של איביי מאז הוקמה:

מניית איביי מאז שהוקמה

איך תכנית שותפים ב-ebay עובדת בצורה?

כמו בכל תכנית שותפים אחרת, לאחר שאתם נרשמים למערכת ובוחרים את מה לפרסם (אפשר מוצרים ספציפיים, אבל גם קטגוריות), תוכלו ליצור קישור עם המזהה הייחודי שלכם.

את הקישור הזה תוכלו לשתול בכל מקום שתרצו כל עוד האתר בו אתם מפרסמים לא יבצע איזושהי מניפולציה ויסיר את הזיהוי שלכם. יש גם כלי שהופך את כל הקישורים ל-ebay בדף מסוים לכאלו עם המזהה שלכם (“קישורים חכמים”).

רוב הפלטפורמות כיום מאפשרות לשתול קישורים כאלו בלי בעיה ואתם יכולים אפילו להשתמש בשירותי קיצור כתובות כמו bitly כדי לגרום לקישור שלכם להיראות יותר אסתטי.

הסבר כללי על מה זה שיווק שותפים:

הנה רק כמה דוגמאות למקומות שבהם אפשר לשתול את הקישורים:

אגב, אם הפלטפורמה מתאימה, אתם יכולים לשתול גם כפתורים ובאנרים. אפשר אפילו להטמיע רשימות של מוצרים, וכך הקישורים כבר לא נשארים סטטיים.

אשמח לבדוק את האתר שלך בחינם!

על מנת לראות את הפוטנציאל האורגני ותוך כמה זמן נכפיל לך את ההכנסות

ניתן לחייג למספר 052-9095200 או למלא את הטופס:

כמו שאתם רואים, האפשרויות הן כמעט בלתי מוגבלות, וזה מה שהופך את תכניות השותפים לעניין כל כך משתלם בהנחה שאתם יודעים מה אתם עושים. לדוגמה, אם אתם מפרסמים לקהל עם כוח קנייה נמוך, נראה שלא תרוויחו מהפניה למוצרים יקרים.

שיווק שותפים באיביי: קוקי ל-24 שעות

עוד דבר סופר חשוב: ב-ebay אורך החיים של הקישור (העוגייה שנשתלת במחשב של הגולש) הוא רק 24 שעות, וזה יחסית מעט גם בתחום של תכניות השותפים.

המשמעות היא שאחרי 24 שעות המערכת כבר לא תזהה אתכם יחד עם הגולש. זו עוד סיבה שבגללה אני ממליץ ללכת בעיקר על מוצרים שרוכשים באופן ספונטני. מספיק שהגולש יחזור ל-ebay אחרי יומיים או שלושה כדי שלא תרוויחו כלום…

מהם התנאים של רשת השותפים של ebay (EPN)?

העמלה באיביי נגזרת מהקטגוריה של המוצרים שאליה השותף מפנה ובתנאי שהגולש קנה במחיר קבוע מראש או זכה במכרז. העמלה נעה בין 50% ל-70%, כאשר במקרים מסוימים כמו למשל כאשר מפנים גולש חדש או גולש שלא היה פעיל, ניתנים בונוסים של עד 200%.

הקטגוריות המשתלמות יותר הן חלקי חילוף וכלים, אופנה, כלי בית ולייפסטייל.

הקטגוריות הזולות יותר הן פחות או יותר כל השאר, כולל עסקים, מוצרים אלקטרונים וסוגי מדיה שונים. קטגוריות ממש זולות כוללות כאלו ששולי הרווח שבהן הם מזעריים. לדוגמה, כרטיסי מתנה, מבצעים לקידומי מכירות ומכירות לצדקה.

צריך גם לזכור ש-ebay לא מוכרת מוצרים בעצמה, וכך העמלות האלו הן רק חלק מהעמלה ש-ebay מעצמה לוקחת מן המוכרים. ההערכה היא שהעמלה שאתם מקבלים בפועל מן המכירה השלמה היא נמוכה יותר ונעה בין 5% ל-7%.

כדי לקבל את הכסף על בסיס חודשי, אתם צריכים להגיע לרווחים של 25$ (או שווה ערך במטבע המקומי שלכם). אתם יכולים לקבל אותה בהעברה ישירה לחשבון הבנק או PayPal. עמלות ההעברה של PayPal הן לא זולות מאוד ויכולות לנגוס לכם ברווחים במספרים גדולים, וכך זו לא בהכרח האופציה הכי טובה.

ערוצי השיווק העיקריים עבור שיווק שותפים באיביי

1. פייסבוק וטוויטר

אף על פי שמאוד קל לקפוץ ישר על הערוץ האורגני ולנסות לנתב כמה שיותר תנועה לטובת תכנית השותפים, באופן הזה אתם עלולים לפספס את ההזדמנות להגיע אל גולשים שאולי לא רוצים לחפש מה לקנות דווקא דרך גוגל או שהם פשוט נוטים לקנות בצורה יותר ספונטנית. שימו לב שאני לא מדבר כאן על אתרים שיש להם אוהדים או עוקבים, זו קטגוריה מעט אחרת.

בכל מקרה, אין ספק שהדבר הראשון שאתם צריכים לעשות זה לשפשף קצת את כישורי החיפוש שלכם. בפייסבוק קל יחסית (או לפחות יותר מאשר בעבר) למצוא קבוצות רלוונטיות על פי מילות מפתח. אפשרות אחרת היא להיכנס לפרופילים של חברים שלכם שיש להם זיקה לנושא ולראות באילו קבוצות הם חברים.

הדגש כאן הוא לעשות את צעדי הכניסה לקבוצות בזהירות ולהפוך קודם כול לחלק מהקהילה בנושאים שמעניינים אתכם. אם תיכנסו לקבוצה ולכל מה שתעשו זה להתחיל לפרסם קישורים, סביר להניח שמהר מאוד תמצאו את עצמכם בחוץ. לכן, קראו היטב את חוקי הקבוצה. תמיד כדאי להוסיף גם גילוי נאות שבו אתם מציינים שמדובר בקישור ממומן, אך הוא לא משפיע על המחיר הסופי של המוצר.

ברשתות כמו טוויטר הדברים קצת מסובכים יותר מכיוון שאין ממש קבוצות, אבל אתם כן יכולים להצטרף לשרשורים ארוכים מאוד ולצבור מספר בלתי מוגבל של עוקבים (בפייסבוק אתם מוגבלים לכמה אלפים). גם כאן כדאי לעשות את הכול בזהירות ולא להפוך לטרול שכל אחד ירצה לחסום.

Unboxing וביקורות ביו-טיוב

אני מקדיש לסרטוני יוטיוב של ביקורות ופתיחת מוצרים (Unboxing) פסקה משלהם מכיוון שזהו באמת אחד מהמקורות היותר טובים להשתמש בהם אם יש לכם יכולות עריכה בסיסיות.

כל מה שאתם צריכים לעשות זה להפנות את הגולשים שלכם בתחילת ובסוף הסרטון לקישור אותו אתם שותלים בתיאור. כך אתם למעשה “כולאים” אותם בתוך עמוד הסרטון ומגדילים מאוד את אחוזי ההמרה.

לצפייה במדריך שלי על קידום סרטונים:

ומילה אחת על טאמבלר (Tumbler)

טאמבלר היא לא ממש רשת פופולארית בארץ והאמת שהיא נמצאת במסלול התרסקות כבר כמה שנים טובות, אבל מכיוון שהיא נמצאת ברשימת ההמלצות של ebay עצמה, מן הראוי להתייחס אליה.

מדובר ברשת של מיקרובלוגים (Microbloggers).

חשבו על טוויטר, רק עם עורך טקסט קצת עשיר יותר שבו אתם יכולים להכניס גם תמונות, ציטוטים, אודיו וסרטונים. כמו ברוב הרשתות האחרות, אתם יכולים לתייג כל פוסט ואחרים יכולים לעקוב אחרי הפוסט או אחרי הפרופיל שלכם.

זו אומנם רשת שימי התהילה שלה כנראה כבר עברו, אבל מכיוון שיש בה עדיין כמה עשרות מיליוני מבקרים בחודש, אסור להתעלם ממנה. החיפוש שבה יותר ידידותי מאשר ברשתות האחרות, וכך היא נוחה למי שרוצה למכור מוצרים ספציפיים באמצעות תיוגים פופולאריים.

קידום דפים באופן אורגני לצורך פרסום מוצרים

Ebay בעצמה ממליצה להתייחס אל כל מקום בו אתם מדביקים את הקישורים כדף נחיתה.

הבעיה? זהו לא בדיוק עמוד הנחיתה הקלאסי מכיוון שאתם רוצים לקדם אותו גם מבחינה אורגנית, וזה יכול להיות אפילו יותר מאתגר מכיוון שאתם בעצם מתחרים ב-ebay  עצמם.

כל עוד אתם לא אתר ענקי שכולם קוראים את הביקורות שלו ויש לו עשרות אלפי עוקבים ברשתות חברתיות, ההמלצה שלי היא לתקוף את כל העניין מזווית אחרת.

לדוגמה, במקום ליצור עמוד מוצר על אייפון X, אתם יכולים לקדם אורגנית עמוד שמשווה בין כל דגמי האייפון האחרונים ולאחר מכן בודק אם משתלם עדיין לקנות את הדגמים הישנים יותר (כדי שיהיו לכם עוד קישורים רלוונטים).

זכרו שכל גולש שנכנס לקישור הוא פוטנציאל לרווח ולכן כל עניין הסחת הדעת שיכול לחרב דפי נחיתה קלאסיים הוא קצת קריטי פחות פה. מצד שני, אתם לא רוצים לערבב קישורים עם פוטנציאל רווחים מאוד נמוך לכאלו עם פוטנציאל רווחים מאוד גבוהה כי אנשים תמיד כמעט יחפשו את מה שהכי זול.

נסו לשחק קצת עם המוצרים שאתם מקשרים אליהם ולמצוא את רמות המחירים האופטימליות (ה-“Sweet Spot”). עמודים עם הרבה כניסות יכולים לקשר למוצרים זולים יותר ואילו עמודים עם פחות כניסות יכולים לקשר למוצרים מעט יקרים יותר. מוצרים יקרים יחסית שלא קונים בדרך כלל על רגל אחת הם מתאימים פחות.

לשלם כדי להרוויח: שילוב בין PPC לבין אפילייט

אם הגעתם לנקודה הזו, אתם בטח שואלים את עצמכם מה בנוגע לשילוב בין קידום ממומן לבין תכניות שותפים? האמת היא שזה דבר מקובל שאין אתו בעיה באופן עקרוני. הדבר היחיד שצריך לזכור הוא שאתם לא יכולים להכניס את קישורי האפילייט עצמם אל תוך המודעות. לכן, עדיף להתחיל את הקמפיין רק אחרי שיש לכם נתונים על אחוזי ההמרות של הגולשים שאתם שולחים באמצעות הקישורים וכמה בממוצע שווה לכם כל המרה.

באופן הזה, תוכלו לבחור מילות מפתח שישתלמו לכם וגם לקבוע את הגובה המקסימלי של התקציב היומי כדי שלא תגיעו למצב שבו אתם למעשה מפסידים…

אתם יכולים גם כמובן ליצור עמודי נחיתה כללים יותר לקטגוריות שלמות בשביל הטווח הארוך. כאן אולי עדיף לא להשתמש בכלל בקישורים בתוך העמוד, אלא ליצור עמוד נחיתה קלאסי שיאסוף כתובות דואר אלקטרוני. בשלב הבא אתם פשוט בונים תכנים על המלצות או סקירות מוצרים ושולחים אותם על בסיס קבוע. למידע נוסף על PPC.

האם כדאי לקחת קורס של שיווק שותפים באיביי או בכל רשת אחרת?

אם אתם שולטים בהקמה של אתרים, אפילו אתרים בסיסיים מאוד ויש לכם ניסיון בשיווק באינטרנט, אני לא בטוח שקורס שמתמקד באופן ספציפי או בעיקר בתוכניתם שותפים הכרחי עבורכם.

כפי שתראו מיד, אתם לא צריכים להיות גאונים כדי לתפעל ולעקוב אחרי התכנית, ואת הכמה אלפי שקלים האלו תוכלו לנצל לטובת בנייה של הרבה מאוד נכסים שיהוו את התשתית של התכנית.

מצד שני, אם אתם ממש לא מכירים את העולם של שיווק באינטרנט והכלים השונים שבו, ייתכן שקורס שיווק באינטרנט ישתלם לכם, תלוי עד כמה הוא מפורט, מטעם מי הוא ומיהם המרצים. אני לא ממליץ בהכרח ללכת על קורסים של one man show מכיוון שכך תקבלו נקודת מבט צרה מאוד על התחום וגם הסיכוי שיבצעו עליכם מניפולציות הוא גדול יותר.

יש לכם מה להוסיף על שיווק שותפים באיביי? אשמח לשמוע 😊

עוד מדריכים על כסף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב whatsapp
אהבת? גם ברשימת תפוצה שלי אני מפנק :-) ועל הדרך נותן מתנה >>
הרשמה לרשימת תפוצה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

יש מצב שגם אלו יעניינו אותך...
Call Now Buttonחייגו עכשיו