כל היתרונות של עבודה מהבית – ובמה אפשר לעבוד?

בין אם אתם גרים בסביבה עירונית ובין אם אתם גרים בסביבה כפרית, אין ספק שגם אתם הייתם שמחים לוותר על הפקקים הכרוניים, דילוגים בשלוליות בין אוטובוסים או “רכבת ההפתעות” של יום ראשון בבוקר – לפחות מדי פעם.

בתור מי שיצא לו לעשות עבודה מהבית משהו כמו 6-7 שנים, אני יכול להגיד לכם שאפילו אם מדובר רק בחלק מן השבוע, קימה רגועה אחרי שש בבוקר ושתייה של תה או קפה בכוס ביתית ולא כוס קרטון יכולה לעשות הבדל של יום ולילה ולהגביר את האפקטיביות שלכם.

כל זאת בתנאי – שאין בבית ילדים קטנים (חופשת לידה וכו’), כי אז זה די מבטל את כל היתרונות שאני הולך לדבר עליהם 🙂

עבודה מהבית

אז בגדול, מה עבודה מהבית נותנת לכם?

  • עבודה מהבית מאפשרת גמישות מקסימלית – לעבוד בשעות שנוחות לכם
  • עבודה מהבית נותנת אפשרות לקחת יותר הפסקות ובאופן כללי להיות בפחות סטרס
  • עבודה מהבית מעניקה חיסכון משמעותי בזמן וכאבי ראש
  • לא צריך לבקש מהבוס לצאת מוקדם כדי לאסוף את הילד מהגן
  • עבודה מהבית מאפשרת חיסכון בהוצאות על דלק, אכילה בחוץ וכו’
  • עבודה מהבית מעניקה יותר זמן איכות עם המשפחה
  • עבודה מהבית מאפשרת יותר זמן לפתח תחביבים ולהשקיע במה שאתם אוהבים
  • אפשרות לעבוד גם מבתי קפה כדי להתרענן או לקיים פגישות עבודה
  • ניתן לעבוד מהבית בתור משרה מלאה וגם בתור משרה חלקית (או חלקית מאד)

להלן סרטון שהכנתי על אפשרות להרוויח כסף באינטרנט בעזרת עבודה מהבית:

מה עבודה מהבית דורשת מכם?

עם כל היתרונות של עבודה מהבית, חשוב לדעת שלא לכולם היא מתאימה.

היתרונות הגדולים דורשים הרבה משמעת עצמית, עמידה בפיתויים ובעיקר גמישות.

אני לא מציין את זה כדי להפחיד אתכם, אלא כדי שתבינו שרשימת היתרונות למעלה דורשת גם מחויבות מהצד שלכם. החדשות הטובות הן שלא כדאי לפסול את עבודה מהבית על הסף, ולפחות שווה לנסות, במיוחד אם אתם עצמאיים ואף אחד לא שופט אתכם.

חושבים על עבודה מהבית? יש לי עוד מאמרי קריירה וכסף שיכולים לעניין אתכם:

עבודה מהבית בשעות קבועות

עבודה מהבית בתור משרה מלאה בשעות קבועות פחות או יותר היא הדרך הכי טובה להפוך את העבודה שלכם לאפקטיבית מכיוון שאתם לא רוצים לעבוד פעם ככה ופעם ככה.

מצד שני, אתם גם לא רוצים למצוא את עצמכם שוקעים אל תוך העבודה כמו חלק גדול ממי שעובד במשרד.

שעות העבודה לא חייבות להיות חקוקות באבן ולכולם יש סידורים ודברים בלתי צפויים שיכולים לקרות אבל אם יש לכם יום עמוס שאתם לא יכולים להקדיש לעבודה, נסו למצוא זמן אחר להשלים אותה במידת האפשר. לדוגמה, ביום שישי בבוקר או במוצ”ש.

עבודה מהבית מאפשרת להפחית בהוצאות לא הכרחיות

אם עד עכשיו עבדתם במשרד גדול או חברת היי-טק, יכול מאוד להיות שהייתם רגילים לאכול בקפיטריה או להשתמש בקופונים מהעבודה במסעדות.

כשאתם עובדים מהבית תצטרכו למצוא זמן גם לבישולים, לפחות לחלק מהשבוע, במיוחד אם אתם גרים לבד או בני הזוג לא יכולים לעזור לכם בבישולים.

יש היום הרבה פתרונות למי שרוצה לבשל בריא יחסית ועדיין לא להיות תקוע שעות במטבח: כמעט בכל סופר היום יש פינות “טבע” או פינות אורגניות ויש גם פתרונות שחוסכים זמן כמו למשל קטניות שלא צריך להשרות במים או רטבים טבעיים בלי מה שמוצאים בדרך כלל באלו התעשייתיים (למרות שהם קצת יותר יקרים).

אשמח לבדוק את האתר שלך בחינם!

על מנת לראות את הפוטנציאל האורגני ותוך כמה זמן נכפיל לך את ההכנסות

ניתן לחייג למספר 052-9095200 או למלא את הטופס:

כדאי גם לסדר את המטבח ולארגן אותו באופן שיאפשר לכם לבשל לכמה ימים.

מלבד זאת, יש היום הרבה אתרים (ואפליקציות) להכנת מתכונים מהירים. הם יכולים להתאים במיוחד לבררנים מאתנו שלא אוהבים הרבה מרכיבים באוכל.

עבודה מהבית מאפשרת הרחקת גירויים חיצוניים

לקחת הפסקות בריאות ולא להיות עם העיניים מול המסך שלוש שעות רצוף היא פריבילגיה חשובה מאוד של עבודה מהבית שלא כולם מודעים אליה, אבל צריך גם לדעת להרחיק מכם גירויים חיצוניים. גם כאן הפסקות במרווחים קבועים יכולות להיות אפקטיביות.

לדוגמה, קבעו שלאחר כל שעה של עבודה, אתם לוקחים שעה של מנוחה שבה תוכלו להכין קפה, לבדוק את הפייסבוק (או דברים יותר פרודוקטיביים…).

חשוב מאוד גם לעשות סדר עדיפויות בין ההתראות השונות.

לדוגמה, אם כבר דיברנו על פייסבוק, עדיף להעיף החוצה את כל ההתראות חוץ מהמסנג’ר. כנ”ל לגבי קבוצות Whatsapp חופרות, התראות על מיילים שלא קשורים לעבודה וכו’.

כמו שאומרים בפרסומת ברדיו, ולהבדיל אלף אלפי הבדלות, מי שבאמת צריך למצוא אתכם בזה הרגע יכול פשוט להתקשר. בנוסף, התקינו אפליקציה לסינון שיחות ספאם.

יש גם מי שמחליט ללכת צעד אחד קדימה ומתקין אפליקציות שחוסמות אפליקציות אחרות לזמן קבוע. אבל בתור מי שעובדים מהבית, אני מקווה שלא תגיעו למצב הזה.

האצילו סמכויות

עבודה מהבית אומנם חוסכת בעלויות מסוימות, אבל בנוגע לתחומים אחרים לפעמיים כדאי להאציל סמכויות או לקנות שירותים שונים שיחסכו לכם זמן.

לא מדובר רק ביועץ מס, לדוגמה, אם יש לכם עומס של לקוחות חדשים ואתם בכל זאת לא רוצים לפספס אותם, יש שירותי מזכירות שיכולים לקבל פרטים מהלקוחות ומאפשרים לכן לחזור אליהם בשעה שנוחה לכם (גם אם זה אומר שהלקוח בינתיים “מתקרר”).

אפרופו לקוחות חדשים – עשיתי על כך סרטון, אם אתם בקטע 🙂

לדעת לשלב בין עבודה מהבית וחיי משפחה

אם אתם רווקים זה יהיה לכם יותר פשוט, אבל יש גם את אלו שיש להם משפחות והם צריכים לשים לב במיוחד לחלוקת הזמן שלהם כאשר מבצעים עבודה מהבית.

אם אתם לא חייבים לעבוד מהבית, עדיף שתדחו את ההחלטה לשלב בו לילדים תהיה כבר מסגרת, ואז תוכלו לחלק את האחריות עם בן הזוג בימים שבהם אתם רוצים להיות מרוכזים בעבודה.

בכל מקרה, כבר כתבתי את זה: אל תהפכו את העבודה מהבית להתמכרות. מצאו גם זמן למשפחה ואפילו לתחביבים שלא הייתם יכולים לטפח אם הייתם חוזרים עייפים מהנסיעה בפקקים.

עבודה מהבית וכל הדברים הטכניים שמסביב

אני מכיר הרבה אנשים שזנחו לחלוטין את המחשב השולחני, אבל מבחינת נוחות העבודה עדיין אין לו תחליף.

המסך שלו גדול יותר ולכן קל יותר לעבוד כשיש הרבה פרטים על המסך, המקלדת שלו הרבה יותר נוחה בגלל המרווח בין המקשים ואתם בעיקר לא צריכים לדאוג שטעינת יתר תהרוס את הסוללה (למרות שיש כאלו שמתעקשים שבמחשבים החדשים מדובר באגדה אורבנית).

למרות זאת, אני לא אומר שאתם צריכים לוותר על הנייד לגמרי, אלא פשוט להשתמש באפליקציות כמו גוגל דרייב, Dropbox (או אפילו להשתמש ב-Onedrive שמובנה בווינדוס) כדי לסנכרן בין כל הקבצים. היום רוב מערכות ההפעלה נותנות לכם גם להמשיך את העבודה בדיוק מהנקודה בה הפסקתם אותה במחשב הקודם, כל עוד יש לכם את התוכנות מותקנות על שני המחשבים כמובן.

אגב, אם אתם מתעסקים בעריכת ווידאו או פעולות אחרות שדורשות מחשבים חזקים ותחזוקה שוטפת, אתם יכולים להפוך את כל אלו להוצאות מוכרות.

במה אפשר לעבוד מהבית?

אני כנראה לא מפתיע אתכם, אבל כמעט כל עבודה משרדית שלא דורשת ציוד יוצא דופן אפשר לעשות מהבית.

יותר ויותר חברות כבר מבינות את זה, ואפילו מעודדים את העובדים שלהן לעשות זאת באופן חלקי.

1. “מקצועות האינטרנט”

אני קצת משוחד, אבל אם אתם עוסקים בשיווק ממומן, קידום אתרים, כתיבת תוכן, עיצוב אתרים וכו’, אלו הם מקצועות שמתאימים מאוד לעבודה מהבית.

ברור שלהזמין לקוח למשרד מרשים ולא לבית קפה אולי נראה יותר טוב, אבל זה לא בהכרח אומר שבאמת תסגרו יותר עסקאות. באותו אופן, אף אחד היום לא שולח דוחות בדואר או בכלל על גבי נייר, וגם קבצים גדולים יחסית עם גרפים וצילומי מסך אפשר להעביר תוך כמה דקות בחיבור הממוצע.

2. תכנות לאינטרנט ותכנות בכלל

תכנות לאינטרנט הפך למקצוע מבוקש שלא בהכרח דורש תואר אקדמאי ולימודים של שלוש שנים במדעי המחשב. קל מאוד להקים היום שרת מקומי וסביבת פיתוח על מחשב ממוצע מכיוון שאתם לא משרתים כמות גדולה של גולשים ואת בדיקות העומס אפשר לעשות דרך שירותים שונים ברשת. מה שכן, תכנות עשוי לדרוש עבודה במשך שעות ארוכות בגלל האופי הקפדני של העבודה, ולזה אתם צריכים להתכונן מראש.

מעבר לתכנות לרשת, מקובל מאוד שחברות תוכנה גדולות לוקחות סטודנטים למדעי המחשב לעבודה על פרויקטים קטנים כבר בזמן הלימודים. זו אומנם לא עבודה קלאסית מהבית (יותר מהקפיטריה או מעבדות המחשבים בפקולטה…), אבל יש לה יתרונות דומים.

3. ביצועיסטים וגרפיקאים

שמתי את המקצועות האלו בקטגוריה נפרדת כי הם קשורים בעיקר לתעשיית הפרסום המסורתית ולא בהכרח לאינטרנט. אם אתם בוחרים לעבוד מהבית, כדאי לדעת שתצטרכו לעשות המון פינג פונג ביניכם לבין הלקוחות, במיוחד אם מדובר בעורך עיתון לא מאוד סבלני או משרד פרסום גדול שמעסיק פרילנסרים.

4. עבודות טלמרקטינג

אם יש לכם עצבים מברזל, טלמרקטינג יכול מאוד להתאים לעבודה מהבית כשיש לכם אפשרות לחבר את הטלפון לתחנת עגינה ולקבל החזרי שיחות. זו גם בדרך כלל עבודה “חד כיוונית”. כלומר, אתם עושים הרבה יותר שיחות מאשר מקבלים שיחות. ההגבלה היחידה היא שאתם כנראה מחויבים יותר לשעות עבודה קבועות מאשר במקצועות אחרים (למרות שהיום יש חברות שמתקשרות גם בתשע בערב).

5. אדמיניסטרציה ומשאבי אנוש

גם עבודה במשאבי אנוש כגון סינון של קורות חיים או ביצוע ראיונות טלפונים יכולה להתאים לעבודה מהבית כל עוד למעסיק אין בעיה עם זה. כנ”ל לגבי שירותי מזכירות שלא מעורבת בהם קבלת קהל כגון סידור תיקים וירטואליים, קביעת סדר יום למעסיק וכו’. מעבר לכך, כפי שכבר הזכרתי, יש היום הרבה שירותי מזכירות מרחוק שבהם המעסיק הוא כלל לא הלקוח הסופי.

6. תרגום ועריכה

תרגום ועריכה דומים במידת מה לכתיבה לאינטרנט, אבל הפרויקטים הם לרוב גדולים יותר והתמחור בהתאם. אני לא רוצה להכליל, אבל העמידה בדד ליינים כאן היא יותר קשוחה ולכן זהו לא מקצוע שמתאים לכל אחד.

7. פתרון תקלות מרחוק

זהו עוד תחום שרק הולך ומתפתח כשהרבה מאוד תקלות ובעיות במחשוב המודרני הן בתוכנה ולא בחומרה. תוכנות לעזרה מרחוק קיימות כבר שנים, כך שלמעשה זהו לא תחום חדש, אבל עד כה הוא היה מוגבל בעיקר למוקדי שירות טכניים גדולים ולא לטכנאים עצמאיים וחברות קטנות.

עבודה מהבית – אפשר גם לעבוד מהבית מתוך משרד קטן

אם אתם מאלו שכל רעש קטן משגע אותם ולא יכולים לעבוד כשהילדים בחדר השני, ישנו פתרון ביניים והוא שכירת משרד קטן קרוב אליכם או אפילו חדר במתחם משותף בתשלום חודשי.

אם אתם גרים בעיר ומוצאים מקום קרוב יחסית, אתם עדיין יכולים ליהנות מהיתרונות של שעות עבודה נוחות יותר וחיסכון בזמן.

אם אתם גרים ביישובים ומקומות מרוחקים יחסית, לרוב יש אזורי תעשיה קרובים במרחק נסיעה של כמה דקות עם בניינים שמיועדים למשרדים.

הם אומנם לא נוצצים ואולי לא תזמינו את החברים לקפה בסניף החדש של רשת הקפה שאתם אוהבים, אבל לפעמיים הם דווקא יותר משתלמים מאחרים מבחינת העלויות. כתבתי בעבר על עבודה מתחמי עבודה משותפים – אולי זה יעניין אתכם.

בהצלחה!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב whatsapp
אהבת? גם ברשימת תפוצה שלי אני מפנק :-) ועל הדרך נותן מתנה >>
הרשמה לרשימת תפוצה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

יש מצב שגם אלו יעניינו אותך...
Call Now Buttonחייגו עכשיו