יצירת / כתיבת ערך בויקיפדיה: איך להוסיף ערך בויקיפדיה ולמה זה טוב?

ויקיפדיה מכריזה על עצמה כ”האנציקלופדיה החופשית שכל אחד יכול לערוך”.

העיקרון המנחה אותה הוא שחוכמת ההמונים יכולה להפיק אנציקלופדיה שהיא לא מדויקת פחות מזו שנכתבת על ידי עורכים מקצועיים כגון אנציקלופדיה בריטניקה הידועה.

איך להוסיף ערך בויקיפדיה ולמה זה טוב?

כתיבת ערך בויקיפדיה או יצירת ערך בויקיפדיה היא יעד נחשק עבור מקדמי אתרים רבים, כי מדובר באתר סופר חזק וסמכותי ולמרות שהקישורים מוויקיפדיה הם נופולו (ניגע בזה בהמשך), הם בהחלט נחשקים בעיניי אנשי SEO.

הוספת ערך בויקיפדיה: קצת רקע

אז למה כתיבת ערך בויקיפדיה נחשבת אטרקטיבית עבור רבים?

חשוב להבין כבר בהתחלה שהמשמעות באנציקלופדיה “חופשית” היא לא “ללא מגבלות”.

לויקיפדיה יש משנה סדורה למדי של כללים ותקנות שנועדו למנוע שימוש לרעה במערכת כגון העלאת ערכים שיש בהם אינטרס כזה או אחר, “פייק ניוז”, השמצות וכו’. 

בפועל הדברים מורכבים יותר ובכל ויקיפדיה מקומית התפתחו גישות מעט שונות מבחינת כללי העריכה המקובלים ובעיקר האופן בו נמחקים ומתוקנים ערכים כשהדברים מגיעים לעורכים הוותיקים יותר.

מובן שגם ויקיפדיה נופלת לפעמיים למלכודות ושימוש לרעה מצד טרולים שמצליחים להשתיל “עובדות” מביכות בתוך ערכים קיימים או ליצור ערכים מפוברקים למשך כמה ימים עד שהם נמחקים.

אבל אפילו אני לא ידעתי שבמקרה אחד ערך מומצא כמעט לחלוטין הצליח להחזיק יותר מ-15 שנים, ועוד בויקיפדיה האנגלית. ממליץ מאוד לקרוא את עיקרי הדברים (הכתבה המקורית באתר של הארץ דורשת מינוי או רישום).

למה ויקיפדיה מקודמת כל כך?

כאמור, כל מי שרוצה לדעת איך להוסיף ערך בויקיפדיה – יודע שזה אתר חזק וסמכותי.

ואכן, ויקיפדיה היא אחד מהאתרים המקודמים ביותר ברשת ומקדמי אתרים מופתעים שוב ושוב על כמה ביטויים מאתגרים יחסית היא ממוקמת באחד מן המקומות הראשונים.

ההסבר הכי פשוט לכך הוא השילוב בין תוכן מוקפד שעובר ביקורת על ידי מספר אנשים לבין מספר אין-סופי של קישורים נכנסים טבעיים, שני הפרמטרים שכנראה עדיין נמצאים בראש סדר העדיפויות של האלגוריתם של גוגל.

לאנשים מאד נוח לקשר לויקיפדיה כי זה אתר שמתיימר להיות ניטרלי, ללא כוונת רווח – ומשרת את כולם. גם לא מעט מקדמי אתרים אוהבים לקשר לויקיפדיה על מנת לתת למאמרים והקישורים שלהם מראה טבעי יותר.

אשמח לבדוק את האתר שלך בחינם!

על מנת לראות את הפוטנציאל האורגני ותוך כמה זמן נכפיל לך את ההכנסות

ניתן לחייג למספר 052-9095200 או למלא את הטופס:

אבל לויקיפדיה יש עוד מספר מאפיינים שהופכים אותה לאפקטיבית מאוד מבחינת SEO:

1. ויקיפדיה בנויה בצורה היררכית מופלאה שבה כל ערך מקושר לערכים אחרים בעלי רלוונטיות גבוהה אליו. 

2. ויקיפדיה כוללת גם קישורים יוצאים, בדרך כלל לצרכי רפרנס וביסוס העובדות שנכללות בערך. ישנה סברה שהאלגוריתם של גוגל מחפש גם קישורים כאלו כדי להעריך את הסמכותיות של האתר.

3. קשה להאמין, אבל ויקיפדיה נמצא איתנו כבר מ-2001, מה שנותן לה ייצוג “עמוק” יחסית בכמה שכבות של הרשת, אפילו באתרים שכבר לא מתעדכנים. זאת לעומת אתרים חדשים יחסית שצריכים להילחם על הסמכותיות שלהם.

4. המדיניות של ויקיפדיה היא להיתמך רק על ידי הקהילה ללא שום פרסומות או חסויות (כדי שלא תהפוך לכלי שבוי בידיהם של מפרסמים אשר יכתיבו את האופי שבה). זוהי הסיבה לכך שאתם רואים בקשת תרומות לפחות פעם בכמה שבועות. המשמעות היא שהתוכן שאותו גוגל בדרך כלל רואה באתר הוא תוכן “נטו” וויקיפדיה כנראה אף פעם לא תיענש בגלל מדיניות פרסום בעייתית.

חשוב להדגיש שמבחינת עמודי תגיות, יש לויקיפדייה חיסרון מסוים: מרבית עמודי התגיות לא באמת מוסיפים ערך מבחינת גוגל, אבל הם כן חשובים לניווט. מנגד, יש בויקיפדיה גם “פורטלים” שבהם יש תקצירי ערכים ו”טעימות” מערכים שונים, המפצים על כך במידת מה.

מה יוצא לי מ”שתילת” ערכים או קישורים בויקיפדיה?

קודם כול חשוב להבהיר: כל הקישורים בויקיפדיה הם קישורים מסוג nofollow שלפחות רשמית, לא משפיעים על קידום אורגני.

עם זאת, עדיין יש להם חשיבות בפרופיל הקישור הכללי של האתר.

כלומר, אם האלגוריתם גוגל מסתכל על אתר שכל הקישורים אלו הם קישורים רגילים, הדבר עשוי להדליק אצלו מספר נורות בנוגע לטיב הקישורים והאופן שבו הם נוצרו. לעומת זאת, שילוב של קישורי nofollow בפרופיל הקישורים מאפשר לאתר לעבור אצל יותר מסננים של גוגל והסיכוי שלו להיענש או לרדת בדירוגים קטן במידה משמעותית.

מלבד זאת, כפי שהבנתם, העריכה בויקיפדיה היא קפדנית יחסית וכל קישור שיוצא למקור מסוים צריך לעבור בדיקה כדי לראות שהוא באמת מפנה למקום רלוונטי. עם זאת, חשוב לציין שהעורכים לא מוחקים באופן אוטומטי קישורים שבורים, וזה יהיה חשוב להמשך…

דבר נוסף: מכיוון שויקיפדיה נוטה “לשלוט” בעמוד התוצאות של גוגל, יש לה חשיבות גדולה מאוד גם מבחינת ניהול מוניטין והסרת תוצאות שליליות.

לדוגמה, אם מתחרה מנסה להשמיץ אותנו או שפורסמו עלינו כתבות לא מחמיאות שעלו למקומות גבוהים, הערך בויקיפדיה יהיה חייב להציג אתכם באופן אובייקטיבי. לדוגמה, אם הייתם מעורבים בפרשה שבסופו של דבר הסתברה כלא כלום, ויקיפדיה תהיה חייבת לציין זאת.

אילו ערכים יכולים להיכנס לויקיפדיה ואילו לא?

מבחינתנו זו שאלת השאלות: חבל מאוד שנשקיע זמן ומאמץ בכתיבת ערכים שבסוף לא יתקבלו כלל לויקיפדיה.

אומנם תמיד נוכל לקחת את מה שכתבנו ולשתול אותו באתר אחר, אבל זה לא יהיה אותו דבר ולא נקבל את “אפקט הויקיפדיה” שאותו כל כך רצינו…

התשובה לשאלה אם ערך מסוים יכול להיכנס לויקיפדיה מורכבת משני פרמטרים עיקריים:

  • האם הוא כתוב בצורה נכונה על פי כל כללי העריכה המקובלים?
  • האם יש לערך חשיבות אנציקלופדית?

הפרמטר הראשון הוא בעיקרו טכני, ולכן הפרמטר הבעייתי יותר והחמקמק הוא השני, אם כי עדיין ישנו קשר הדוק בינו לבין הראשון.

בעיקרון, העורכים המנוסים בויקיפדיה מתחלקים ל”מכלילנים” ו”מחקנים”.

הגישה המכלילה דוגלת בקבלה של ערכים כל עוד הם מבוססים עובדתית מהסיבה הפשוטה שבניגוד לאנציקלופדיה מודפסת, בויקיפדיה אין מגבלת מקום.

אם ערך הוא קצר מדי או בעייתי, הם מעדיפים לערוך או להרחיב אותו ולא למחוק אותו. 

לעומת זאת קיימת גם הגישה ההפוכה והמחמירה יותר (“פילוסופית המחיקה”). גישה זו גורסת שלנושאים רבים אין בהכרח חשיבות אנציקלופדית, במיוחד אם הם אזוטריים למדי. במקרה הזה המחקנים מעדיפים למזג את הערך עם ערך אחר או למזג מספר ערכים שאין להם חשיבות בפני עצמם לערך אחד חדש.

בסופו של דבר, אם קיימת מחלוקת על ערך מסוים, ישנו הליך מוסכם דרכו מחליטים באיזו פעולה לנקוט לגביו. אם הערך שלכם נמצא כבעייתי, אני ממליץ לקרוא את עמוד “כללים ליישוב מחלוקות“. כשהמטרה שלנו היא לחזק את העסק שלנו, עסק של לקוח או אתר, עדיף ערך שעבר עריכה מאשר ערך שלא עבר כלל. 

בכל אופן, אם אתם נמצאים במחלוקת עם עורך אחר ספציפי, חשוב שתישארו ענייניים ובצעו את כל התיקונים שהוא מבקש ונראים לכם מוצדקים. בסוף פנים ואופן אל תתקפו אותו חזיתית.

כמו כן, אל תתבלבלו בין עורך לבין מפעיל מערכת שהתפקיד שלו עוסק בעיקר בדרישות הטכניות מערכים (עוד שניה אני אדבר גם על זה…).

אז מי יכול להוסיף ערך לויקיפדיה או לערוך ערך קיים ואיך עושים זאת בצורה נכונה?

כדי שערך יוכל להיכנס לויקיפדיה, הוא צריך כאמור להיות כתוב היטב ולפי הכללים המקובלים.

ערך שלא כתוב בצורה טובה מספיק עשוי להימחק בעידודה של “פילוסופית המחיקה” ויהיה קשה יותר לגרום לו להיכנס בפעם הבאה.

לפיכך, לפני שאתם כותבים ערך, עליכם לדעת את כל הכללים האלו ולעקוב אחריהם.

שנית כל ולפני הכול, אל תתחילו לעבוד בלי שפתחתם משתמש.

המשתמשים בויקיפדיה הם אנונימיים (למעט ה-IP שלהם).

בניגוד לפייסבוק אתם לא צריכים להשתמש בשם מלא או למלא פרטים אחרים.

נקודה חשובה נוספת שהיא כמעט מובנת מאליה, אבל אני אציין אותה בכל זאת: כתבו עובדות, לא פרסומות.

“כתיבה ויקיפדית” צריכה להיות מבוססת על עובדות ולא על סופרלטיבים או משפטים שנשמעים מוטים לטובת המושא של הערך. לדוגמה, בעמוד ערך על מסעדה וותיקה ואפשר לכתוב את הוותק שלה, לאיזה שף היא שייכת, ובאילו מנות היא מתמחה.

את הכללים הספציפיים לכתיבת ערכים תוכלו למצוא ב-“מדריך לכתיבת ערכים“. מדובר בעמוד ארוך יחסית, ולכן אני אציין את עיקר הנקודות החשובות לעניין שלנו עם כמה הערות משלי (בכתב מודגש).

מאיפה להתחיל:

עדיף להתנסות בעריכה של ערך קיים או תרגום ערך מויקיפדיה אחרת. אל תהיו טרולים: להוסיף קישור “מסחרי” ממשפט אחד חדש זו לא עריכה…

מקורות:

עליכם להתבסס על מספר מקורות שונים כדי לשמור על ניטרליות ולוודא כי אתם לא מפרים זכויות יוצרים.

מבנה:

לכל ערך ישנו מבנה זהה: פתיח הנותן מענה לחמשת הממ”ים: מתי, מקום, מי, מה ומדוע, חלק אמצעי, סיום, פרקי מקורות ומידע נוסף. כל הקישורים למקורות חיצונים נמצאים תחת “מידע נוסף”.

 בעוד קישורים חיצוניים מפנים למקומות שמרחיבים את נושא הערך, הקישורים תחת “הערות שוליים” מהווים אסמכתאות בעיקר עבור עובדות הנמצאות בתוך הערך, אף על פי שלעיתים הן יכולות גם לשמש מראי מקום לכמה טענות הסותרות אחת את השנייה, זאת אם הערך שנוי במחלוקת (למשל, מחלה שעולם הרפואה לא הסכים על הסיבות לה). 

עוד סוג של הערת שוליים הוא לנתונים מספריים, דוחות וכו’.

בכל אופן, קישורים חיצוניים בערך תקין לא יכולים לצאת ממקום אחר.

עיצוב כותרות ודפים:

המדריך לעיצוב דפים הוא חלק נפרד, אך הוא חשוב לעניין האופטימיזציה הפנימית בעמוד מכיוון ששם יש התייחסות למבנה הכותרות שהוא מקביל למה שמוכר לנו מ-HTML (ולכן גם לאופן בו גוגל מתייחס אליו). ההבדל הוא שהסימון הוא בפורמט של ויקיפדיה.

ארגז החול: ארגז החול הוא המקום לכתוב את הטיוטה שלכם. רצוי מאוד לא לפרסם את הערך ישירות בעמוד הראשי מכיוון שלא סביר שתוכלו לצלוח את כל כללי הכתיבה של ויקיפדיה כבר בניסיון הראשון.

לסיום, אם אתם עדיין לא בטוחים איך לעשות את כל זה ולא רוצים לפנות למישהו שיצור עבורכם את הערך, תמיד יש לכם את דלפק הייעוץ בו אתם יכולים לשאול שאלות.

טוב, אז בוא נדבר על קישורים מויקיפדיה (ואיך לא ימחקו לנו אותם…)

קודם כול, כדאי שתדעו שגם לקישורים פנימיים יש חשיבות גדולה מאוד.

ככל שתפנו ליותר ערכים אחרים רלוונטיים, כך הערך יראה מבוסס יותר ורלוונטי יותר עבור ערכים אחרים. ערך כזה כנראה לא יימחק לחלוטין. 

ואם נחזור לקישורים חיצוניים, ההעדפה שלנו בתור אנשי SEO בדרך כלל תהיה לעמודים רשמיים מכיוון שאלו הקישורים שכנראה יעברו את העורכים של ויקיפדיה בוודאות הגדולה ביותר ויש להם גם הצדקה עבור הערך. חשוב לזכור שאתרי מעריצים לא נכנסים לקטגוריה הזו. 

אם אין לנו יכולת כזו, אפשר בעדיפות שנייה להפנות לביקורות, מאמרי “עומק” ופרופילים חברתיים שיש להם ערך.

לדוגמה, גלריית תמונות של סלבס באינסטגרם. 

קישורים מהערות שוליים יתאימו יותר לניהול מוניטין.

לדוגמה, אם האדם עבורו אנחנו עובדים נתן תגובה חשובה שיכולה לשמש אימות של ציטוט המשויך אליו בתוך הערך. 

עוד דבר חשוב, כל קישור בנוי לרוב מההפניה הספציפית והאתר שבו הוא נמצא.

למשל “מאיר שניצר – הסרט החדש של אדם סנדלר הוא קשקוש מקושקש מארץ הקשקושים”, ביקורת באתר מעריב”. כאן גם הציטוט מהביקורת וגם המילה “מעריב” יהיו קישורים. 

זה הפורמט, ולכן הוא יכול לעבוד לטובתנו.

לדוגמה, יכול להיות שיש לנו מאמר על “ההיסטוריה של גוגל” באתר, אבל מה שמעניין אותנו הוא בכלל הקישור לאתר עצמו. אם בשם האתר יש מילת אנקור “קלילה” כגון “בלוג קידום אתרים של דניאל זריהן”, יכול מאוד להיות שהקישור יעבור בלי הרבה מאמץ.

שיטת הקישורים השבורים

שיטת הקישורים השבורים היא שיטה מעט מורכבת יותר שבמהלכה אנחנו מחפשים בכוונה תחילה קישורים שבורים מויקיפדיה. בדרך כלל נחפש שם של ערך רלוונטי בתוספת של המחרוזת הבאה:

site:he.wikipedia.org  “הקישור אינו פעיל”

באנגלית יש להחליף את he ב-en ואת “קישור אינו פעיל” ב-“dead link”. מה שנקבל כאן (בתקווה) הוא רשימה של ערך או ערכים רלוונטיים שכוללים קישורים שבורים.

יש גם את “דף קישורים שבורים“, אבל הוא מאוחד ארוך ומתאים במיוחד אם אתם יודעים את האות שרלוונטית אליכם כגון שם של אדם או חברה.

אגב, גם כאן משעשע לפעמים לראות ספאם ברמות קשות.

קניית קישורים מויקיפדיה

אם כל מה שכתבתי עד עכשיו על יצירת ערך בויקיפדיה, נשמע לכם כמו מסע כומתה, יכול מאוד להיות שכתיבת ערך בויקיפדיה היא לא משהו בשבילכם.

לשמחתנו, יש הרבה שירותים של כתיבת ערכים בויקיפדיה.

חלקם גלויים יותר וחלקם גלויים פחות. אם אתם לא מוצאים שירות שנראה לכם בגוגל, עדיף לחפש בקהילות שונות בפייסבוק או בפורומים של אנשי תוכן, מקדמי אתרים ומשווקים באינטרנט, במיוחד אם ההמלצה האישית חשובה לכם. 

מלבד העובדה שרכישת קישור “nofollow” לא באמת נוגדת את הכללים של גוגל, אין שום בעיה לכתוב ערכים בויקיפדיה בתשלום. זאת תחת המגבלות של רכישת ערך. קחו בחשבון שלא מדובר בשירות זול, אבל יכול להיות שתוכלו להוריד את המחיר אם תצרפו את רוב הרפרנסים והמידע המבוקש מראש.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב whatsapp
אהבת? גם ברשימת תפוצה שלי אני מפנק :-) ועל הדרך נותן מתנה >>
הרשמה לרשימת תפוצה

2 תגובות

    1. היי. בעקרון כן, העניין הוא שכמה עורכים בכירים בויקיפדיה צריכים לאשר את זה לאחר מכן, ויש מקרים בהם מתקיימים דיונים סביב “רמת הסלביות” של אותו אדם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

יש מצב שגם אלו יעניינו אותך...
Call Now Buttonחייגו עכשיו