דף הבית / בניית אתרים / 10 טעויות נפוצות באתרי וורדפרס

10 טעויות נפוצות באתרי וורדפרס

היוש וזה, נתחיל מקצת פרטים יבשים: וורדפרס היא המערכת לניהול תוכן (CMS) הכי פופולארית בעולם, ולא רק זה – לפי ויקיפדיה העולמית, נכון לינואר 2015 מעל 60 מליון (!) אתרים בעולם מבוססים על וורדפרס. היום, סביר להניח שהמספר הזה גבוה בהרבה. למעשה 1/4 מכל אתר בעולם בנוי על וורדפרס. נתון מדהים.

השקף הבא ממחיש את זה נהדר כי אין טוב יותר ממראה עיניים:

תפוצת אתרי וורדפרס בעולם

קרדיט לתמונה: http://www.networkershome.in/wordpress/

היות וכל כך הרבה אתרים בעולם (וגם בישראל) מבוססים על וורדפרס, החלטתי לכתוב פוסט המרכז כמה מהטעויות הנפוצות ביותר שעושים עם המערכת – גם בהקשר של הבנייה וגם בקשר של קידום אתרים (למי שמעוניין – כתבתי פוסט מורחב על 40 טעויות שעושים בקידום אתרים). מרבית הסעיפים אליהם אתייחס הם ייחודיים לוורדפרס אך יש כמה קצת יותר כלליים שרלוונטים למערכות נוספות.

1. אי הסרה של תוכן דמו

תוכן דמו (Demo Content) הוא תוכן שמגיע עם ההתקנה הדיפולטיבית של וורדפרס, ו/או עם תבנית מסוימת שבחרתם להתקין. בהרבה פעמים, בוחרים לייבא תוכן דמו שמגיע עם התבנית, שיכול לכלול סליידרים, עמודים, פוסטים לדוגמא ועוד – על מנת שיהיה קל יותר להישען על השטנצים של הדמו ולא לייצר את התוכן מאפס. עד כאן הכל סבבה.

הבעיה מתחילה ששוכחים למחוק את שאריות התוכן הזה, ואז גוגל מאנדקס "עמודי זבל" באתר או עמודים חצי אפויים, שבמקרים מסוימים יכולים להיות חלק משמעותי מסך העמודים באתר. דבר זה עשוי לפגוע בקידום. לא פעם ולא פעמיים קיבלתי אתר וורדפרס עם הרבה תוכן מיותר והייתי צריך לעבוד שעות נוספות כדי למחוק את כל מה שמיותר או לבצע Noindex גורף על סוגי עמודים מסוימים מפני שהסרה ידנית פשוט לוקחת יותר מדי זמן.

איך תדעו אם יש לכם תוכן זבל באתר?

אחת הבדיקות הזריזות היא לחפש באמצעות הפקודה site:domain.co.il ולראות האם גוגל מאנדקס עמודים מיותרים או עמודים שלא צריכים להיות באינדקס. מומלץ גם לבצע סריקה בתוך כל הפוסטים וכל העומדים ולראות שאין כפילויות או דברים מיותרים.

תוכן דמו

2. הגדרה לא נכונה של תוספי SEO

ישנם כמה תוספי SEO פופולאריים כמו Yoast או All in one SEO שמותקנים על מרבית אתרי הוורדפרס שמבוצע להם קידום. בהרבה מקרים התוספים האלו לא מוגדרים כמו שצריך או בצורה לא יעילה, מה שמשפיע על הטייטלים והדיסקריפשנים באתר.
לא אכנס עכשיו לאיך כותבים טייטל ודיסקריפשן כמו שצריך כי זה תורה בפני עצמה, אבל מומלץ "לעשות ויש" על כמה סוגי עמודים: פוסטים, עמודים, קטגוריות, תגיות וכו', על מנת לראות שהמבנה של הטייטלים והדיסקריפשנים בנויים נכון. בהרבה מקרים, למשל, עמודי הטקסונומיות למיניהן (קטגוריות, תגיות וכו') מוגדרים עם המילה "ארכיון" בטייטל (ברירת המחדל של הYoast). ניתן לבצע סריקה זריזה של התגיות מטא באמצעות Screaming Frog (רלוונטי גם לסעיף הקודם).

תוספי SEO

3. יותר מדי פלאגינים

אחת המחלות של וורדפרס (ושל מערכות קוד פתוח בכלל) היא ריבוי הפלאגינים. מצד אחד, פלאגינים זה דבר נהדר ויכול לסגור לנו המון פינות ורוב המקרים בחינם. מצד שני, יש כל כך הרבה פלאגינים ואין כל כך בקרה על האיכות והאמינות שלהם. מעבר לזה, שימוש חובבני בפלאגינים סתם מעמיס יותר מדי על המערכת, מאט את האתר, ויכול לגרום להתנגשויות בין תוספים שונים.
כלל האצבע צריך להיות – אם אפשר לבצע את הפעולה בלי פלאגין, גם אם זה ייקח עוד דקה עבודה, כנראה שעדיף ככה.
ההמלצה שלי היא כזאת:

 • היכנסו לאזור הפלאגינים של האתר ותוודאו שאכן כל אחד מהם הכרחי לתפקודו של האתר.
 • הסירו פלאגינים שלא בשימוש או פלאגינים שבאים לשרת את אותה מטרה (קורה די הרבה).
 • ודאו שכל הפלאגינים מעודכנים (אך חשוב מאד לבצע גיבוי כולל לאתר לפני כן).
 • לכל פלאגין כדאי לבדוק האם הוא הכי טוב בתחומו או שאפשר למצוא אלטרנטיבה שתהיה טובה יותר מבחינת ההעמסה על המערכת, פונקציונליות, התאמה לפלאגינים אחרים וכו'.

פלאגינים של וורדפרס

רוצה לקבל הצעה לקידום אתר? כמה פרטים ואחזור אליך בהקדם

4. שימוש מוגזם בתגיות

אמנם לא ייחודי למערכת וורדפרס, אך זוהי תופעה נפוצה לאתרים מבוססי וורדפרס – השימוש המוגזם הזה בתגיות (Tags). לדעתי, בכל פוסט לא צריכות להיות יותר מ3-4 תגיות, אם בכלל, וגם אם כן – כל תגית צריכה להיות ייחודית בפני עצמה. לא פעם אני רואה המון תגיות שמאד דומות אחת לשניה, מה שסתם מעמיס על המערכת וכן מייצר עוד הרבה תוכן זבל באתר. מי שממש לא יכול לוותר על שימוש בתגיות, שישקול הסרה גורפת של עמודי התגיות מהאינדקס, מפני שיותר מדי כאלה, ביחס לא נכון עם שאר התוכן באתר, יכולים להעמיד את האתר בסיכון לעדכון פנדה ועניינים הקשורים לתוכן דל/רזה/מה שתרצו.

טיפים לשימוש נכון בתגיות (על קצה המזלג):

 • עשו את ההפרדה בין קטגוריה לתגית. קטגוריות בדרך כלל מיועדות לנושאים רחבים יותר (למשל – בניית אתרים, עיצוב גרפי וכו') ותגיות לדברים ספציפיים יותר (שם של בנאדם/חברה וכו').
 • השימוש בתגיות אינו חובה אך יש לו 3 מטרות עיקריות:
  1) לעזור למשתמשים למצוא תכנים בצורה נוחה בעזרת "ענן תגיות".
  2) להנגיש מאמרים ועמודים פנימיים יותר באתר עבור הזחלן של גוגל.
  3) להביא טראפיק לאתר (בהנחה ועמודי התגיות מאונדקסים). בהרבה אתרים גדולים, ניתן לראות עמודי תגיות מאונדקסים ומדורגים בגוגל אפילו על חיפושים תחרותיים.
 • צמצמו ככל הניתן כפילויות בין תגיות שונות, אין צורך לייצר תגית עבור אותה נושא בכתיב שונה או בשפות שונות – דאגו לכך ברמת האופטימיזציה לתגית הספציפית, לדוגמא להגדיר את שם התגית בטייטל גם בעברית וגם באנגלית. למידע נוסף על אופטימיזציה של אתרי אינטרנט.

שימוש בתגיות בוורדפרס

5. אי אבטחה של האתר

עצם היותה של וורדפרס מערכת כה פופולארית, היא גם מטרה אטרקטיבית עבור האקרים למיניהם. מי לא מכיר את "דף המוות" השחור שבו יש תמונות של דגל פלסטין או משהו בסגנון. יש המון סוגי פריצות לאתרי וורדפרס (לא כולן על רקע לאומני…) שיכולות להיגרם מכל מיני פירצות במערכת – אתר וורדפרס לא מעודכן, פלאגינים מפוקפקים עם פרצות אבטחה, שימוש ביוזר וסיסמא קלים מדי ועוד.

המלצות:

 • השתמשו בתוסף אבטחה. אחד הפופולאריים והטובים הוא Wordfence, אבל יש גם טובים אחרים.
 • אל תשתמשו ביוזר Admin. אפילו אם הסיסמא קשה, מומלץ להשתמש ביוזר אחר ופחות צפוי וכבר הפחתתם את הסיכוי שיפרצו לכם לאתר דרך האדמין בעשרות אחוזים.
 • ניתן לשנות את הנתיב של הכניסה לאתר (wp-admin) למשהו אחר. יש כל מיני דרכים לעשות את זה.
 • עדכנו תמיד את גרסת הוורדפרס ואת הפלאגינים (מומלץ בחום לבצע גיבוי לפני כן).
 • בצעו גיבויים של האתר על בסיס קבוע. אל תסמכו רק על גיבויים של חברת האחסון ובצעו גיבוי (לפחות של הDatabase) משלכם.

אבטחה של אתרי וורדפרס

6. תבניות או תוספים עם קוד זדוני

בהמשך לסעיף הקודם, צריך להיזהר משימוש מתבניות או פלאגינים ממקורות חינמיים מפוקפקים. אם מצאתם למשל מקום בו ניתן להוריד תבניות פרימיום בחינם (שהן בדרך כלל בתשלום), מעבר לענין הלא חוקי, זה יכול להעמיד את האתר בסיכון על ידי שתילת קוד זדוני או משהו בסגנון.

קוד זדוני באתרי וורדפרס

7. לא להבין את ההבדל בין עמודים ופוסטים

המבנה הבסיסי של תכנים בוורדפרס כולל עמודים, פוסטים, קטגוריות, תגיות ומדיה (תמונות וכו'). מעבר לאלו יש סוגים נוספים שמגיעים או תוספים או תבניות כאלו ואחרות. לדוגמא – עמוד מסוג מוצר שבא עם התוסף WooCommerce.
בעקרון, יש לעשות את האבחנה בין עמודים ופוסטים. עמודים מיועדים לאזורי תוכן קבועים כמו עמוד אודות, צור קשר, שירותים וכו', בעוד שפוסטים מיועדים בדרך כלל לשימוש בתור מאמרים בבלוג. פוסטים, להבדיל מעמודים, תמיד משויכים לקטגוריה ובדרך כלל צורת ההצגה שלהם תהיה אחד אחרי השני.

8. לערוך שינויים בקוד הליבה או בתבניות בצורה לא נכונה

הגמישות של מערכת וורדפרס היא גם בעוכריה: הממשק מאפשר לבצע שינויים בקבצי הליבה של וורדפרס. הבעיה היא שבעדכון הבא של המערכת (שיוצא לרוב אחת לכמה חודשים) השינויים האלה יידרסו ואז האתר יכול לקרוס או לאבד פונקציונאליות מסוימת. מעבר לשינויים בקבצי ה-Core של וורדפרס יש כאלו שעושים שינויים בקבצי התבניות, אפילו אם זה שינויים קטנים ברמת ה-CSS.

לא מומלץ לבצע בכלל שינויים כאלה, לשם כך נוצרו תבניות בת (Child Theme) שמאפשרות לבצע שינויים של מראה האתר מבלי לפגוע בתבנית עצמה ומבלי לחשוש מעדכונים עתידיים. היות ואני לא מומחה לנושא, אני מפנה אתכם לקריאה נוספת על תבניות בת במדריך שכתב רועי יוסף.

 שינויים בקוד הליבה של וורדפרס

9. לא לדאוג לגיבוי על בסיס קבוע

גיבויים זה אחד הדברים החשובים שצריך לעשות בכל אתר אינטרנט, בלי קשר למערכת ניהול. היתרון של וורדפרס מהבחינה הזו, שניתן לבצע גיבויים בקלות באמצעת אינספור פלאגינים שונים. בנוסף, כל חברת אחסון אתרים שמכבדת את עצמה, מציעה אפשרויות לגיבוי על בסיס קבוע (יומי/שבועי/חודשי). כפי שציינתי מקודם, מומלץ לא להסתמך על מקור אחד של גיבויים ובנוסף להוסטינג שלכם כדאי להשתמש בפלאגין או פתרון קבוע אחר.

גיבויים של אתרי וורדפרס

10. לא להוריד את ה Just another wordpress site

ולסיום, אנקדוטה נחמדה. אם אני אבצע את החיפוש הבא בגוגל:

Intitle: "just another wordpress site"

שזה בעצם חיפוש שאומר לגוגל: "הצג לי את כל העמודים שיש להם את הביטוי "just another wordpress site" בשדה הטייטל שלהם.
Just another wordpress site

ניתן לראות שנכון לכתיבת שורות אלו יש לא פחות מ 547,000 (!!) תוצאות באינדקס של גוגל עם הכותרת הזו. רובן המוחלט – אתרי וורדפרס ששכחו / לא טרחו להסיר את הכותרת הדיפולטיבית הזאת מהטייטל שלהם. חובבנים…

יש לכם טיפים נוספים, תרצו להוסיף/להעיר? אתם מוזמנים 🙂


היו חברתיים!

אהבתם? במידה ותירצו לקבל ממני עדכונים עתידיים ישירות לפיד שלכם אתם מוזמנים לעשות לי לייק בפייסבוק או לעקוב אחריי בגוגל+. נשתמע!

רוצה שאבדוק לך את האתר (בחינם לגמרי!) ואתן לך הערכת מחיר לקידום? כמה פרטים ואחזור אליך

רוצים להגיב?

תגובות

אודות דניאל

עוסק בשיווק באינטרנט (בדגש על SEO) באופן מקצועי משנת 2009. יזם אינטרנט ובלוגר בזמן המועט שנשאר לי. פה ושם מעביר הרצאות וגם מלמד קידום אתרים בשיעורים פרטיים וסדנאות. נשוי + ילדה מהממת וגר בנס ציונה :-)

שווה לקרוא גם את

אתרי וורדפרס

אתר וורדפרס – כל מה שאתם צריכים לדעת כדי להקים אתר משלכם

מאז שהוקמה ב-2003, משמשת וורדפרס כפלטפורמה יציבה עבור מיליוני אתרים ברחבי העולם. בעלי חנויות בגדים, ...

בניית חנות וירטואלית

בניית אתרי מסחר שאפשר לקדם בגוגל כמו שצריך

לפני כמה חודשים כתבתי על קידום אתרי מסחר בגוגל, והיום אני רוצה לגעת בעוד כמה ...

6 תגובות

 1. shlomi17i@walla.com'

  נהדר !!

 2. info@bizim.co.il'

  לגבי סעיף 6.
  ישנו תוסף חינמי TAC – Theme Authenticity Checker
  שבודק האם בוצע שינוי או הושתל קוד זר בתוך התבנית.

 3. amos2110@gmail.com'

  שלום, איך אני מסיר את המילה Archives ש- yoast יוצר?

  • בתוך עריכה של אזור הכותרות של יוסט באופן רוחבי או ספציפית בעריכה של עמוד ארכיון (קטגוריה, תגית וכו').

 4. barshay29@gmail.com'

  תודה רבה על המידע החשוב והמפורט!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

יצירת קשר זריזה
close slider