תבניות וורדפרס – האם זה עוד הכרחי או מיותר?

כשמנסים להבין לאן נושבת הרוח בכל הקשור לבניית אתרים מבוססי וורדפרס, חשוב להכיר גם את ההתפתחות המשמעותית בתחום בשנים האחרונות.

בנייה של אתר אינטרנט אשר מותאם באופן אישי לעסק או לחברה היא תהליך שבגדול מתייחס לשלושה מרכיבים עיקריים: תוכן, עיצוב, ופונקציונליות (חווית משתמש).

בעוד שאת התוכן מייצרים מחוץ למערכת ניהול התוכן של האתר, הרי שהיבטים של עיצוב ופונקציונליות הם חלק בלתי נפרד מן האתר. במשך השנים, הדרישות השונות של בעלי אתרים הפכו ליותר ויותר מורכבות, והצריכו שימוש בקיצורי דרך שיאפשרו בניית אתרים בקלות ובפשטות.

כיצד עוזרות לנו תבניות וורדפרס (WordPress Themes) בהקשר הזה, מה היתרונות שלהן, ומדוע לא תמיד הן מהוות את הפיתרון האולטימטיבי מבחינת בוני האתרים? על כל אלו וגם על פתרונות מתקדמים לאתגרים השונים בבניית אתרים במאמר הבא.

תבניות וורדפרס

תבניות וורדפרס – בניית אתר באמצעות תבנית

באופן כללי, ניתן לומר שעם התפתחות עולם בניית האתרים מבוססי וורדפרס, השימוש בתבניות הקל על בוני האתרים בצורה משמעותית.

התקנת התבנית על גבי תשתית ניהול התוכן של האתר, סיפקה לבונה האתר שתי פונקציות עיקריות: עיצוב האתר ופונקציונליות.

עיצוב באמצעות תבנית וורדפרס אפשר לבונה האתר להימנע מלקבל החלטות עיצוביות מקצועיות, כמו עימוד הדפים השונים, סקלת הצבעים שבה נעשה שימוש, הטיפוגרפיה של הטקסט, הנראות הכללית של האתר, סידור האלמנטים השונים על המסך, הרספונסיביות של האתר ועוד ועוד.

אלא שלפיתרון העיצובי שסיפקו תבניות וורדפרס נוספו גם פתרונות פונקציונליים. לדוגמא:

  • האפשרות לחפש באתר
  • לייצר עמוד ארכיון באתר
  • לבנות טופס לצורך השארת פרטים ולמקם אותו במיקום ספיציפי באתר
  • היכולת לעצב את הפוטר באתר
  • לשנות את סקלת הצבעים באתר
  • להוסיף קוד css בקלות
  • ועוד…

אז אמנם היה נוח מאוד לבוני האתרים שחלק מן הפונקציונליות של האתר ממומשת כבר בתוך התבנית, וזה ללא ספק עובדה שקיצרה באופן משמעותי את משך בניית האתר, אולם לצד זאת, היא יצרה תלות של בעל האתר ובונה האתר בתבנית.

בתצורת העבודה הזאת, היה ברור, ששינוי עתידי של התבנית, פעולה שהיא  לכל הדעות לגיטימית בשל הרצון להתחדש ולהשתכלל, יגרום לאיבוד חלק מן הפונקציונליות של האתר.

למעשה, אל מול היתרונות המרכזיים של שימוש בתבנית לצורך עיצוב האתר, כמו חיסכון משמעותי בזמן, ההיצע הגדול מאוד של תבניות וורדפרס לכל צורך ולכל נישה, היכולת לשקלל ולהבין כיצד עתיד להיראות האתר על סמך התצוגה המקדימה של התבנית, וגם העובדה שבונה האתר לא צריך לשלוט בקוד ברמה גבוהה כדי לעצב את האתר, עמדו גם לא מעט חסרונות:

הקושי למצוא תבנית שכאמור תיתן מענה לכלל הצרכים של העסק ובונה האתר, היבטים שונים של תמיכה בעברית, מקובעות של התבנית והעדר גמישות אל מול הרצון לבצע שינויים מינוריים בעיצובים, במיקום אובייקטים וכו’, וגם התמיכה העתידית בתבנית, במקרה של תקלות ובעיות.

המלצה על תבניות וורדפרס בסיסיות וטובות

בסיס של כל אתר וורדפרס היא תבנית כלשהי. בין אם אתם משתמשים בPage Builder בנוסף לתבנית ובין אם לא, אלו התבניות בסיס שאני עושה בהן שימוש תדיר וממליץ עליהן מבחינת נוחות, קלות ופונקציונאליות:

אשמח לבדוק את האתר שלך בחינם!

על מנת לראות את הפוטנציאל האורגני ותוך כמה זמן נכפיל לך את ההכנסות

ניתן לחייג למספר 052-9095200 או למלא את הטופס:

  • GeneratePress
  • OceanWP
  • Astra

היה ברור, אם כן, שנדרש לבצע הפרדה בין עולם העיצוב של עמודי האתר, ובין עולם הפונקציונליות. זאת הסיבה להופעתם של השורטקודים.

שימוש בשורטקודים בוורדפרס

החל מגירסה 2.5 של וורדפרס, נכנסו לשימוש שורטקודים שאפשרו למעשה, להשיג בדיוק את מה שדיברנו עליו קודם: הרחבת הפונקציונליות של האתר, ללא תלות בדרישות התבנית.

למשל, בעל אתר שרוצה לשלב כפתורים יפים בגוף פוסט בבלוג, או להציג מודעות אדסנס במקומות שבהם הוא מעוניין למקם אותן (ולא רק על פי מה שמאפשרת התבנית), לייצר תצוגה יפה של פוסטים אחרונים שפורסמו בבלוג וגם לקבוע את מספר הפוסטים שיוצגו בו ועוד ועוד.

שורטקודים הם למעשה קטעי מיקרוקוד, שניתן לשלב בתוך סוגריים מרובעים בכל מקום באתר, ולמעשה מאפשרים הפעלה של פונקציות שנכתבו מראש, ומוקמו בספריית הפונקציות של האתר.

השימוש בשורטקודים אכן אפשר לבוני אתרים להפריד פונקציונליות מן התבנית, ולמעשה להפחית את התלות בתבנית.

אולם, החיסרון המשמעותי בשימוש בשורטקודים היה ונותר הסרבול: בונה האתר נדרש לקיום פונקציה רלוונטית שתישמר בתקיית הפונקציות, לשלב באופן ידני את השורטקוד במיקום הרלוונטי באתר, וכל זאת, בלי היכולת לראות מראש כיצד התוצאה תוצג לגולש באתר. יתרה מכך, לעיתים נדרש שימוש חוזר בשורטקודים במקומות שונים באתר על מנת לייצר את אותו תוכן במקומות שונים.

כדי להעמיד דברים על דיוקם, אציין שניתן לעשות שימוש בשורטקודים גם באמצעות תוספים התומכים בכך, וגם באמצעות הטמעה שלהם בקוד האתר בצורה ישירה.

בניית עמודים באמצעות Page Builder

השלב הבא בהתפתחות של בניית האתרים היה שימוש בפייג’ בילדרים כדי לייצר אתרים.

אותם עורכים ויזואלים מאפשרים, למעשה, לבונה האתר, למקם אובייקטים ויזואלים שונים בכל מקום באתר, ולייצר עמודים מרהיבים.

עד לפני מספר שנים, הפייג’ בילדר הפופולרי ביותר היה Visual Composer, ששינה את שמו ל – WP Bakery לאחר מכן.

העורך הויזואלי הזה סבל מלא מעט חסרונות, כמו העדר היכולת לעשות שימוש בתצוגה מקדימה נוחה כדי לראות כיצד תיראה התוצאה הסופית, מה שהצריך בוני אתרים להתרוצץ בין מספר תצוגות שונות כדי להעריך את המענה שינתן ללקוח. בנוסף, מבחינת ממשק וחויית משתמש הוא לא הכי נוח בעולם (בלשון המעטה)…

אלא שאז הגיע אלמנטור, העורך הויזואלי הישראלי, ושינה את הדרך שבה בוני אתרים מספקים שירותים בתחום.

אלמנטור אפשר לבוני האתרים לעשות שימוש במאות רבות של וויג’דטים, לבצע את העריכה באופן ישיר על העמוד הרלוונטי, להתקין תבנית בסיס ולקנפג אותה לצרכים של בעל העסק שינהל את האתר, וגם לבנות את האתר מאפס במהירות.

היתרונות המרכזיים שמספק אלמנטור לבוני האתרים הם בעיקר קלות העיצוב והעריכה של כל מקום אפשרי באתר, היכולת להתאים אותו לקהל היעד הרלוונטי ולנישה שבה פועל האתר, תמיכה טובה בעברית ובשפות שכיוון הכתיבה שלהן הוא מימין לשמאל, עריכת תוכן מתקדמת, שימוש בתבניות מוכנות מראש (כן, גם באלמנטור ישנן תבניות), אפשרות לעשות שימוש בסקלת צבעים שתיקבע את הנראות הכללית של האתר ועוד ועוד.

לסיכום

תבניות וורדפרס היוו חלק חשוב בהתפתחות אתרי אינטרנט המבוססים על מערכת ניהול התוכן וורדפרס.

הן איפשרו לבוני אתרים לחסוך בזמן יקר של בניית האתר, יצרו סטנדרטיזציה, והרחיבו את הפונקציונליות של האתר. עם זאת, הקשירה בין עיצוב האתר ובין הפונקציונליות שלו, יצרה תלות בעייתית של בונה האתר ובעל האתר בתבנית שבה נעשה שימוש, ובאופן פרטני הקשתה על מעבר לשימוש בתבנית אחרת.

כאן נכנסו לעסק שורטקודים, אותם קטעי מיקרו קוד, שאפשרו לבוני האתרים להרחיב את הפונקציונליות של האתר בלי תלות בתבנית הספיציפית המותקנת עליו. אולם, על מנת לעשות שימוש בשורטקודים, היה צורך בכתיבה של פונקציות ומיקומן בספריות וורדפרס הרלוונטיות, פעולה שלא הייתה אינטואיטיבית לבעלי האתרים, בטח לא כאשר מדובר היה בהיקף נרחב של ביצוע שינויים כאלה.

ואז קמו פייג’ בילדרים, שאפשרו לבוני אתרים לבצע כל התאמה שהם רק חושבים עליה, הן בעיצוב והן בפונקציונליות של האתר, תוך שימוש בעורכים ויזואלים מתקדמים, עם יכולת לבצע תצוגה מקדימה ולהבין מה תהיה חווית השימוש שתסופק ללקוח.

האם תבניות וורדפרס תשמשנה אותנו גם בעתיד? סביר מאוד להניח שכן, אולם ככל הנראה אלו תהיינה תבניות רזות, שתייצרנה את המסגרת הבסיסית והעיצוב הבסיסי של האתר, ועליהן יעשו שימוש בוני האתרים בפייג’ בילדרים כדי לקבוע את עקרונות העיצוב של האתר ולהרחיב את הפונקציונליות שלו.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב whatsapp
אהבת? גם ברשימת תפוצה שלי אני מפנק :-) ועל הדרך נותן מתנה >>
הרשמה לרשימת תפוצה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

יש מצב שגם אלו יעניינו אותך...
Call Now Buttonחייגו עכשיו